1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Aile Destek Programı Başvurusu

Aile Destek Programı Başvurusu
0

Aile Destek Programı kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara ödeme yapılmaktadır. Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022 – Mayıs 2023 döneminde 12 aylık süreler için ödemeler yapılıyor. Aile Destek Programı başvurusu için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.  

Aile Destek Paketi Programı Nedir?

Aile Destek Paketi ya da Aile Destek Programı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022 ve Mayıs 2023 döneminde 12 ay boyunca hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre verilen bir sosyal yardımdır. Hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre 4 farklı yardım tutarı aylık olarak ödenmektedir.  

Aile Destek Paketi Başvuru Şartları

Aile Destek Paketi Başvuru Şartları
Aile Destek Paketi Başvuru Şartları

Aile Destek Programı şartları ilgili yasal düzenlemeler ile belirlenmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler kapsamında vatandaşların belirli şartları karşılamaları istenmektedir. Buna göre başvuru yapan kişilerde şu şartlar aranacaktır:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Mavi kart sahibi olmamak,
 • Yerleşim yerinin yurt dışı olmaması,
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Hane içinde memur, noter ya da muhtar olarak çalışan veya yurt dışında çalışan, yurt dışı borçlanan veya özel sandıklar kapsamında yer alan kişi ya da kişilerin olmaması.  

E – Devlet Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

e – Devlet aile destek başvurusu işlemleri kısa sürede yapılabilmektedir. e – Devlet üzerinden başvuru yapacak kişilerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet sayfasında erişim sağladıktan sonra ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ ekranından işlem yapmaları mümkündür.

E – Devlet Aile Destek Paketi Başvuru Linki

Aile Destek Programı e – Devlet başvurusu için T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile ihtiyaç sahibi vatandaşların işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Bu kapsamda e – Devlet üzerinden hızlı işlem yapmak isteyenlerin Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti kapsamında işlem adımlarını takip ederek başvurularını tamamlamaları mümkündür.

Aile Destek Paketi Kimlere Verilir?

Aile destek ödemeleri sadece ilgili kapsamda yer alan vatandaşlara yapılmaktadır. Başvuran kişinin Türk vatandaşı olmaması, mavi kart sahibi olması, yerleşim yerinin yurt dışı olması, 18 yaşından küçük olması veya hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurt dışında çalışan, yurt dışı borçlanan veya özel sandıklar kapsamında yer alan kişileri olması durumunda başvurular değerlendirilmeye alınmaz.

Aile Destek Programı başvurusu için ayrıca başvuran kişinin cezaevi ve tutukevinde tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumlarında bulunması, zorunlu askerlik görevini ifade eden er/erbaş olması halinde başvurular kabul edilmeyecektir.

Aile Destek Paketi Ne Kadar?

Aile Destek Paketi Ne Kadar?

Aile destek yardımı gelir durumuna göre belirlenmiştir. 450 TL ve altına 1.250 TL, 450 TL ve 911,15 TL ve altına 1.100 TL, 911,15 TL üzeri ve 1.372,30 RL ve altına 950 TL ve 1.372,30 TL üzeri ile 2.835,60 TL’den az olanlara 850 TL ödeme yapılıyor.

Aile Destek Paketi Her Ay Mı Ödeniyor?

Aile Destek Paketi ödeme tarihleri 12 ay boyunca aylık olarak belirlenmiştir. İhtiyaç sahiplerine her ay bu ödemeler düzenli olarak yapılmaktadır.

Aile Destek Programı İlk Ödemesi Yattı Mı?

Aile Destek Programı zam haberlerinin ardından ilk ödemeler yapıldı. Bu kapsamda 2023 yılı içinde de ödemeler belirlenen tarihlere kadar devam edecek.

Aile Destek Paketi Başvuru Nereye Yapılır?

Aile destek yardımı başvurusu e – Devlet üzerinden ya da ikamet edilen yerin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabiliyor. Aile Destek Programı başvurusu bu kanallardan yapılabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: 65 Yaş Aylığı Ne Kadar? Başvurusu ve Gereken Şartlar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir