1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu 2022

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu 2022
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu
0

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yaparak gerekli yardımları alabilirsiniz. Başvuruyu nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız detaylara tıklayın!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu ülkemizde 2 yıldır kesintisiz hizmet vermektedir. Devlet tarafından yapılan yardım, muhtaç sahibi tüm ailelere ulaştırılmaktadır. Özellikle ülkemizde son 2 senede ekonomik açıdan sıkıntısı olan insan sayısı artmış durumda. Eğer ihtiyaç sahibi ve muhtaç kategorisinde yer aldığınızı düşünüyorsanız sizlerde bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Yazımız içerisinde başvurunun nasıl yapıldığı, e-devlet üzerinden nasıl yapılacağı ve sorgulaması gibi detaylar bulunmaktadır. Yardım başvurusu yapan kişilerin ne kadar para alacağı gibi hususlara da başlıklarımız altında yer verdik.

Bakanlık tarafından yapılan kontroller sonrasında yardıma muhtaç kişilere belirli miktarda yardım yapılmaktadır. Yapılan bu yardım tutarı düzenli olabildiği gibi tek seferlik de olabilir. Tamamen kişinin gelirine, çalışma durumuna bağlı olarak yardım verilmektedir. Başvuru süreci ortalama olarak 1 ay sürmektedir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu 2

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yapmak istiyorsanız başlık altında nasıl yapacağınız anlatılmıştır. Detayları öğrenmek için yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu 2020 yılından itibaren bakanlık tarafından aktif edilmiştir. Başvuru yapmak isteyen kişiler için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Başvuruyu nasıl yaparım?

 1. E-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Aşağıda yazmış olduğumuz başlıkta bu maddenin detaylarını anlattık.
 2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurumlarına başvuru yapabilirsiniz. İl ve ilçelerde bulunana Sosyal Yardımlaşma kurumları bu işler için kurulmuştur. Kurumlara müracaat ederek yardım başvurusunda bulunmanız mümkündür. Sizden istenilen belgeleri tamamlamanız ve başvuru dosyasını doldurmanız yeterli olacaktır.
 3. Telefon ile arayarak başvuru yapabilirsiniz. Telefon ile başvuru yapmak istiyorsanız “Google Arama” kısmını açın. Daha sonra “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı telefon numarası” şeklinde arama yapın. Karşınıza il veya ilçemizde bulunan bakanlık numarası gelecektir. Numara üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru yapmanın en kolay yolu e-Devlet üzerinden başvuru yapmak olarak bilinmektedir. Herhangi belge doldurmanız gerek kalmadan başvurunuz tamamlanır.

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu 3
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu en kolay ve hızlı şekilde e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Sizlerde e-Devlet üzerinden başvuru yaparak hızlı bir süreç geçirebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru yapmak için aşağıda yer alan adımları izleyebilirsiniz:

 1. İlk olarak e-Devlet hesabınızın olması gerekmektedir. Oluşturmak için PTT şubelerine giderek tek kullanımlık şifre alabilirsiniz. Almış olduğunuz tek kullanımlık şifre ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yaparsınız.
 2. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama kısmına “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu” yazmanız gerekmektedir. Yazdıktan sonra karşınıza direkt olarak forum çıkacaktır. Eğer üyeliğinizi yeni oluşturdu iseniz öncelikli olarak şifre belirlemelisiniz. Daha sonra arama yapabilirsiniz.

Açılan sayfa üzerinden başvurunuzu yapmanız ve göndermeniz mümkündür. Daha sonrasında başvuru durumunu kontrol etmek için de aynı sayfaya giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınız zaman “Başvuru Durumunu Görüntüle” yazısına tıklayarak başvuru durumunuzu görebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Ne Kadar Para Veriyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu alarak aylık temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Sosyal yardımlar ile amaçlanan durum, çalışamayacak durumda olan kimselerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktır. Bu kapsamda muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde yardımlar yapılmaktadır. Yapılan yardımlar belediye tarafından yapılıyor ise gıda ve maddi yardım olarak verilmektedir. Eğer e-Devlet üzerinden yani bakanlıktan yardım alıyorsanız maddi olarak yardım alırsınız. Sosyal yardım başvuru hizmeti ne kadar para veriyor? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapılan yardım ile ilgili şu açıklamaları yaptı. Yapılan yardım her üç ay için ayrı ayrı veriliyor. Üç aylık süreçte 450 TL, 550 TL ve 600 TL olacak şekilde yardım alıyorsunuz. 3 ay tamamlandığı zaman tekrardan başa dönüyor. 

Yardım başvuruları ile ailelere verilen toplam yardım yıllık 5.400 TL – 7.200 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu yardım belediye yardımlarına ek olarak verilebilir.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama

Sosyal yardım parası sorgulama işlemini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaparak başvuru detaylarını öğrenmeniz mümkündür.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yapan kişiler başvuru durumlarını e-Devlet üzerinden inceleyebilir. Aynı zamanda yardım başvurusundan onay alan kişiler, maddi yardımın ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgiyi de sistemden alabilirler. Eğer e-Devlet üzerinden başvuru yapmadıysanız daha sonra e-Devlet oluşturarak bilgileri görebilirsiniz. Fakat e-Devlet harici sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Eğer PTT harici bir yerden maddi yardım alıyorsanız, maddi yardım aldığınız yere başvuru yapmalısınız.

İnternet sitemizden diğer bakanlık, belediye yardımlarına göz atabilirsiniz. Tüm bu yardımlar diğer yardımlar ile birlikte alınabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir