1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
0

Herhangi bir nedenden ötürü maddi sıkıntı yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için zorlanan vatandaşlar, devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak sosyal yardım alabilmektedir. Sosyal yardımlar ayni ve nakdi yardım olmak üzere gruplandırılmıştır. Nakdi yardım almak isteyen vatandaşların ilgili kuruma form ve belge ulaştırarak maddi yardım başvurusu yapması gerekecektir.

Maddi Yardım Başvurusu

Dar gelirli vatandaşlara maddi yardım yapan kurumların başında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gelir. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü, valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, dernekler ve vakıflar vatandaşlara maddi yardımlarda bulunan kurumlar arasında yer alır. Bu kurumlar hizmet noktaları üzerinden başvuru alabileceği gibi internet kanalları üzerinden de başvuru alabilmektedir. E-devlet kanalı da başvuru yapılabilen platformlar arasında yer almaktadır.

E-Devlet Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen maddi yardıma başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, E-Devlet maddi yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Eğer e-devlet kanalı üzerinden bir başvuru gerçekleştirmek istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine giderek ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklamanız gerekir.

Maddi Yardım Başvurusu

Karşınıza gelen ekranda belirtilen işlemleri gerçekleştirerek başvurunuzu ilgili birimlere iletmeniz mümkündür. Ayrıca belediyeler tarafından verilen maddi yardıma başvuruda bulunabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gitmeniz ve ‘’Uygulamaya Git’’ butonuna tıklayarak formu doldurmanız yeterlidir.

Maddi Yardım Başvurusu

Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için kurum tarafından istenen şartları taşımanız gerekecektir. Bu şartların neler olduğunu merak ediyorsanız yazımızın devamında yer alan başlıkları inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda kurum ile iletişime geçerek birçok konuda bilgi almanız mümkündür.

Ak Parti Maddi Yardım Başvurusu

Siyasi parti kuruluşları, yardıma muhtaç vatandaşlara maddi yardımlarda bulunabilmektedir. Diğer siyasi partilerde olduğu gibi AKP de dar gelirli vatandaşlara maddi yardım sunmaktadır. Ak Parti maddi yardım başvurusu için tek yapmanız gereken partinin il veya ilçe temsilciliklerine giderek bir form doldurmaktır. Formda yer alan soruların tamamını eksiksiz bir biçimde doldurmanız halinde başvurunuz alınacaktır.

Five people join their hands together

AKP tarafından verilen maddi yardımın tutarı değişiklik gösterir. Muhtaçlık durumunuza göre bu yardımın tutarı ve verilme sıklığı değişebilir. Ayrıca parti tarafından istenen birtakım şartları da sağlamanız gerekecektir. Bu şartlar ile alakalı bilgi sahibi olmak veya aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için parti temsilciliklerini ziyaret edebilirsiniz.

Müge Anlı Maddi Yardım Başvurusu

Televizyon programlarının ünlü isimlerinden biri olan Müge Anlı, yardıma muhtaç vatandaşlara çeşitli yardımlarda bulunabilmektedir. Bu yardımlar genellikle nakit para şeklindedir. Müge Anlı maddi yardım başvurusu için internet tarayıcınız üzerinden http://mugeanli.com.tr/ adresini ziyaret edebilir ve iletişim kanalları ile başvurunuzu iletebilirsiniz.

Müge Anlı bir tüzel kuruluş olmadığı için düzenli olarak yardımlarda bulunmayabilir. Bu nedenle başvuruda bulunurken bu durumu dikkate almanız gerekecektir. Eğer düzenli olarak yardımlarda bulunan bir kuruluşa başvuru yaparsanız sizler için çok daha kesin bir sonuç alınacaktır.

Maddi Yardım Yapan Dernekler

Maddi yardım yapan dernekler pek çok dar gelirli vatandaş tarafından merak edilir. Günümüzde yardıma muhtaç vatandaşlara maddi yardımlarda bulunan dernekler ve vakıflar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ahbap Derneği
 • İnsani İnşa Derneği
 • Çare Derneği
 • Ankara İnsan Hakları ve Hizmet Derneği
 • Beşir Derneği
 • Kocaeli İnsani Yardım Derneği
 • Hayrat Yardım Derneği
 • Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği
 • Düşün Taşın Derneği
 • Anadolu Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Suna ve İnan Kıranç Vakfı

Yukarıda yer alan vakıflar ve dernekler, yardıma muhtaç vatandaşlara çeşitli yardımlarda bulunarak onların ekonomik sorunlarını hafifletmeyi amaçlar. Bu kuruluşlara başvuruda bulunarak sunulan maddi yardımlardan faydalanmanız mümkündür.

Maddi Yardım Başvurusu Sorgulama

Devlet kurum ve kuruluşları yapılan başvuruları genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırarak başvuru sahibini bilgilendirir. Ancak yoğunluk yaşanması halinde bu süre 60 güne kadar uzayabilir. 60 gün içerisinde dönüş yapılmayan başvurular için maddi yardım başvurusu sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu işlem için kurumu cep telefonu ile arayabilir veya hizmet noktalarını ziyaret edebilirsiniz.

Eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunduysanız https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giderek dakikalar içerisinde başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda daha önce yapmış olduğunuz tüm başvurular ve bu başvurulara ilişkin detaylar yer alacaktır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda ise takip eden ay içerisinde ilk yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılır.

Maddi Yardım Başvuru Formu

Devlet kurumları tarafından verilen maddi yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle bir maddi yardım başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurabilmek için ilgili kurumun hizmet noktalarını ziyaret edebilir veya resmi web sitesine giriş yapabilirsiniz. Her iki şekilde de başvurunuz işleme alınacak ve değerlendirilerek geri dönüş yapılacaktır.

Form doldururken dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunur. Öncelikle formda yer alan soruları kendinize ve ailenize göre doldurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca bu sorulara tamamen doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıt vermeniz gerekecektir. Aksi takdirde başvurunuzun işleme alınması ve olumlu sonuçlanması ne yazık ki mümkün değildir.

Maddi Yardım Başvurusunda Talep Edilen Belgeler

Maddi yardım başvurusunda talep edilen belgeler pek çok dar gelirli aile tarafından merak edilir. Eğer bir kuruma maddi yardım talebi iletecekseniz şu belgeleri temin etmeniz gerekir:

 • Kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Fakirlik kağıdı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Engelliler veya kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Kirada oturan vatandaşlar için kira kontratı

Yukarıda yer alan belgelerin tamamını ilgili kuruma ibraz ettikten sonra başvurunuz işleme alınacak ve sonuçlandırıldığı takdirde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Başvurunuzun onaylanabilmesi için bu belgelerin tamamını eksiksiz bir şekilde temin ettiğinizden emin olmanız gerekir. Aynı zamanda istenen belgeler kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceği için başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum ile iletişime geçmek sizlerin faydasına olacaktır.

Maddi Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Maddi yardımlardan kimler yararlanabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, maddi yardım başvurusunda bulunabilecek olan kişiler şunlardır:

 • Herhangi bir nedenden ötürü çalışamayan ve bu doğrultuda gelir elde edemeyen vatandaşlar
 • Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler
 • Engelliler ve afetzedeler
 • Yetimler, öksüzler ve dul kadınlar
 • Kronik hastalığı bulunan ve bu nedenle çalışamayan vatandaşlar
 • Eğitim ihtiyaçlarını karşılayamayan öğrenciler

Yukarıda sıralanan kişiler, istenen şartların tamamını sağlamaları halinde kuruma başvuruda bulunarak maddi yardımdan faydalanabilmektedir. Eğer sizler de istenen şartları sağlıyorsanız ve yukarıda sıralanan gruplardan herhangi birine dahilseniz başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Maddi Yardım Başvuru Numarası

Maddi yardım başvuru numarası Pek çok kişi tarafından merak edilir. Günümüzde cep telefonu ile maddi yardım başvurusunda bulunmak ne yazık ki mümkün değildir. Ancak cep telefonunuzdan kurumu arayarak başvuruyu nasıl yapabileceğinize dair yönlendirme almanız mümkündür. Örneğin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardım başvurusu ile alakalı bilgi alabilmek için ALO 144 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Eğer belediyelerden yardım almak istiyorsanız, ALO 153 numaralı belediye destek hattını arayarak nasıl başvuru yapabileceğinize dair bilgi edinebilirsiniz. Böylece başvuru kanallarını öğrenebilir ve gerekli belgeleri temin ederek başvurunuzu kısa süre içerisinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir