1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

65 Yaş Aylığı Ne Kadar? Başvurusu ve Gereken Şartlar

65 Yaş Aylığı Ne Kadar? Başvurusu ve Gereken Şartlar
0

65 yaş aylığı başvurusu ilgili şartları sağlayan kişilerin ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ilgili birimlerine yapılmaktadır. Vatandaşlar kimlik belgeleri ile giderek 65 yaş maaşı başvurusu ve gereken şartlar ile başvurularını yapabilirler.

65 Yaş Aylığı Nedir?

65 yaş aylığı adından da anlaşılacağı üzere sosyal güvencesi olmayan bakıma muhtaç kişilere devlet tarafından verilen yaşlılık maaşıdır. 65 yaş ve üstü kişilere düzenli olarak ödenmektedir.

65 Yaş Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır?

65 yaş maaşı başvuru işlemleri ilgili kapsamda yer alan vatandaşların yaşadıkları – ikametgahının olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) üzerinden yapılmaktadır.

65 Yaş Aylığı Şartları

65 Yaş Aylığı Şartları

Yaşlılık maaşı şartları kısaca şöyledir:

 • Türk vatandaşı olmak.
 • 65 yaşını doldurmuş olmak.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmamak.
 • Nafaka almamak.
 • Hiçbir gelirinin bulunmaması.  

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Yaşlılık aylığı olarak da bilinen 65 yaş maaşı, asgari ücretin belirlenmesiyle güncellenmektedir. 2023 yılı için 65 yaş aylığı ise ücretlerde yapılan yeni zamlar sonrasında 2 bin 604 TL olarak hesaplanmıştır.

65 Yaş Maaşı Şartları Değişti

65 yaş aylığı başvuru şartları yapılan son düzenleme ile değişti. Bu kapsamda 2022 sayılı Kanunda belirlenen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu tespit edilen kişiler 65 yaş maaşı alabilmektedir.

65 Yaş Maaşı Alanlar Bayram İkramiyesi Alacak Mı?

Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarından önce tüm SGK emeklilerine yapılıyor. Yaşlılık aylığı (65 yaş maaşı) alanlar da yılda iki defa yapılan bayram ikramiyelerinden yararlanabilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı başvurusu için şartları sağlayan vatandaşların üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı kimlik kartları ile ikamet ettikleri yerdeki birimlere gidebilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde tüm bölgelerde SYDV üzerinden çeşitli destekler verilmektedir.

65 Yaş Maaşı Sorgulama

Yaşlılık aylığı sorgulama işlemleri doğrudan SYDV üzerinden veya e – Devlet aracılığıyla ‘’4C Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması’’ ekranı üzerinden işlem yapılabilmektedir.

65 Yaş Aylığını Kimler Alamaz?

65 yaş maaş ödemeleri sadece ihtiyaç sahiplerine yapılıyor. Düzenli geliri olan ve SGK bünyesinde herhangi bir sigorta kolunda yer alan kişiler bu ödemelerden yararlanamaz. 65 yaş maaşı başvurusu ve gereken şartlar ilgili yasal düzenlemeler ile belirlenmiştir.

65 Yaş Maaşı Kimlere Verilir?

65 Yaş Maaşı Kimlere Verilir

65 yaş maaşı alanlar şu kapsamda yer alan ihtiyaç sahiplerinden oluşmaktadır:

 • 65 yaşını doldurmuş.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir ya da aylık almayan,
 • SGK’ye prim ödemeyen,
 • Muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu valilik/kaymakamlık tarafından tespit edilen kişiler alabilir.  

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Maaşı Alabilir Mi?

65 yaş maaşı başvuru sonucu olumlu olması için kişini muhtaçlık sınırından az gelirinin olması şartı aranmaktadır. Bu nedenle eşi emekli kişiler bu şartı sağlamadıkları hallerde yaşlılık aylığı alamaz.

65 Yaş Maaşı Ne Zaman Yatacak?

65 yaş maaşı ödeme tarihleri üçer aylık dönemler halinde belirlenmiştir. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olmak üzere üçer aylık dönemde ödenmektedir.

65 Yaş Aylığı Her Ay Ödenecek

Yaşlılık maaşı ödemeleri 3’er aylık dönemler halinde yapılmaktadır. Her ay söz konusu ödemeler yapılmaz. 65 yaş aylığı başvurusu ve gereken şartlar karşılanarak kişilere ödeme yapılır.

Ayrıca Bakınız: Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir