1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Taşınma Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Şartları?

Taşınma Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Şartları?
0

Taşınma desteği, evleri ya da işyerleri, kentsel dönüşüm projesi kapsamına giren ve bu nedenle taşınmak mecburiyetinde kalan, maddi durumu taşınmaya elverişsiz kişilere devlet tarafından sağlanan desteğe denir.

Taşınma Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Taşınma yardımı başvuruları, ikametgahının bulunduğu ildeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine ya da bağlı olduğu belediyeye giderek yapılır. Riskli yapı kapsamına giren ve bu sebeple tahliyesine karar verilen yapıların kiracılarının, tahliye kararından sonraki 1 yıl içerisinde, yıkılmasına karar verildiği tarihten ise 3 ay içerisinde taşınma yardımı başvurularında bulunmaları gerekir. Taşınma yardımı yalnızca 1 defaya mahsus olarak alınabilinir.

Taşınma Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Taşınma Yardımından Kimler Yararlanabilir

Taşınma yardımından faydalanacak kişilerin, evleri ya da işyerlerinin 6306 sayılı kanuna göre veya kentsel dönüşüm projesi kapsamında değerlendirilmesi gerekir.

Taşınma Yardımı Alabilmek İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Taşınma yardımı için gerekli evraklar, konut ve işyeri kiracıları için farklılıklar gösterir. Konut kiracıları için istenen evraklar şu şekildedir;

 • T.C. kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 • Başvurunun yapılacağı kurumdan alınan başvuru formu,
 • Riskli yapı olduğunu gösterir nitelikte adrese dayalı nüfus kayıt örneği aslı ya da başvurusu sahibinin ikamet adresi,
 • Yapının riskli sınıfına girdiğini gösteren belgenin fotokopisi,
 • Son 3 aylık su, elektrik veya doğalgaz faturası,
 • Yıkılan yapılar formu,
 • Herhangi bir kamu bankası vadesiz TL hesabı cüzdan fotokopisi, istenen evraklar arasındadır.

İşyeri kirada olan kişiler için ise yukarıda istenen belgelerden farklı olarak; riskli yapı olduğunu gösteren vergi tabelası ve taşındıkları adrese ait vergi tabelaları istenir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı, taşınma yardımı ile karıştırılmamalıdır. Taşınma yardımı bir defa için ödenirken, kira yardımı çerçevesinde ödenen tutar belirli bir süre için ödenir. Ödenecek tutar ise, 6306 sayılı kanun gereği yapının, riskli ya da riskli rezerv yapı olma özelliklerine ve ikamet edilen şehire göre farklılık gösterir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kapsamında Ödenen Miktar Ne Kadardır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kapsamında Ödenen Miktar Ne Kadardır

Kira yardımı ücretleri, riskli yapılarda 18 ay, riskli rezerv yapılar için ise 48 ay boyunca ödenir. Bu kapsamda 2023 yılında gelen yeni zamlarla birlikte, şehir bazlı olarak ödenecek tutarlar şu şekildedir;

 • İstanbul için 3500 TL,
 • Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya için 3000 TL
 • Diğer Büyükşehirler için 2500 TL
 • Kalan iller için ise 2000 TL olarak belirlenmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taşınma Yardımı Sağlar Mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi taşınma yardımı, şehirden köylere göç etmek isteyen vatandaşlar için sağlan yardımdır. Tersine Göç Hizmeti projesi ile, İstanbul şartlarında geçimini sağlamakta zorluk çeken vatandaşların köylerine dönerek yaşamlarını devam ettirme istekleri olmasına rağmen, maddi imkansızlıklardan dolayı harekete geçemedikleri takdirde, ALO 153 İBB Beyaz Masayı arayarak göç talebi oluşturabilirler.

Depremzede Taşınma Yardımı Başvurularından Kimler Yararlanabilir?

Depremzede taşınma yardımından faydalanabilecek kişilerin evleri öncelikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasar durumlarına göre kategorilere ayrılır. Yıkık, ağır veya orta hasarlı ya da derhal yıkılmasına karar verilen ev sahipleri ve kiracılar depremzede taşınma yardımından yararlanabilirler.

Depremzede Taşınma Yardımı Başvuruları E- Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Depremzede taşınma yardımı almak isteyenler, e- devlet kapısı üzerinden “Afetzede Barınma Desteği” şeklinde sorgulatarak çıkan sayfadan başvuruda bulunabilirler ve olumlu sonuçlandığı takdirde 15.000 TL değerindeki depremzede taşınma yardımı fonundan yararlanabilirler.

Ayrıca Bakınız: Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Başvurusu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir