1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Gereken Belgeler Nelerdir?

SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Gereken Belgeler Nelerdir?
0

SGK cenaze yardımı ya da bilinen diğer adıyla kefen parası, sigortalının vefat etmesi halinde geride bıraktığı kişilere yapılan bir yardımdır. Cenaze ödeneğinde temel hedef vefat eden kişinin defnedilmesi sırasında ortaya çıkacak cenaze masraflarının sigorta kapsamında karşılanmasıdır. SGK cenaze yardımı almak için belirli şartların sağlanması gerekecektir. Cenaze yardımı bu kapsamda yer alan kişilere SGK tarafından ödenmektedir.

Cenaze Yardımı Nedir?

Cenaze yardımı en basit haliyle vefat eden sigortalının vefatının ardından yakınlarına yapılan ve cenaze masraflarının karşılanmasını sağlayan bir yardımdır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bu yardım ödemesinin yapılması için vatandaşların belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin cenaze yardımından faydalanmaları mümkündür. Cenaze yardımı alabilmek için ilgili yasal düzenlemelerde tüm şartlar belirlenmiştir.

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır?

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır

Cenaze yardımı başvurusu için öncelikle belirli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Cenaze ödeneği verilmesi için hak sahiplerince ölüm tarihinin de yer aldığı bir dilekçe ile SGK il müdürlüğüne ya da SGK merkezlerine başvuru yapılması gerekecektir. Cenaze ödeneğinden yararlanmak için başvuru yapacak kişilerin ilgili tüm koşulları sağlamaları gerekmektedir. SGK ilgili birimlerine başvuru yapılarak cenaze yardımı alınabilmektedir.

Cenaze Yardımı Kimlere Verilir?

Cenaze yardım parası başvuru formu ve gerekli diğer evrakın hazırlanmasının ardından ilgili hak sahiplerinin cenaze yardımı için başvurularını yapmaları mümkündür. Cenaze yardımı ödemeleri kapsamında vefat eden kişinin geride bıraktığı eşi ve çocuklarına ödeme yapılmaktadır. Bu kapsama SGK cenaze yardımı almak isteyenlerin belirli şartları sağlamaları gerekecektir. Cenaze yardımı şu kişilere yapılabilmektedir:

 • Vefat eden kişinin eşine,
 • Çocuklarına,
 • Anne babasına,
 • Kardeşlerine.

Vefat halinde kişinin ilk olarak varsa eşine bu yardım yapılır. Eşi olmayanlar için sırasıyla varsa çocuklarına, yoksa anne ve babasına, anne ve babası da olmayanların ise kardeşlerine bu yardımlar yapılmaktadır.

Cenaze Yardımı İçin Gerekli Belgeler ve Şartları Nelerdir?

Cenaze yardımı için gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra talepler iletilebilmektedir. Cenaze yardımı ödemeleri için temel şart sigortalının vefat etmesidir. Cenaze yardımı talep formu dilekçesi, veraset ilamı veya noter tarafından düzenlenen mirasçılık belgesi sureti, varislerin banka hesap bilgileri veya vekalet ile ödenmesinin talebi halinde noter onaylı vekaletname sureti, vesayet veya velayet durumlarında kesinleşmiş mahkeme kararının sureti gibi belgeler talep edilecektir. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili birimlere verilmesi yeterlidir.

TC No ile Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze yardımı sorgulama işlemleri e – Devlet üzerinden ‘’Şahıs Ödemeleri Sorgulama’’ ekranından yapılabilir. Sorgulama işlemleri için ayrıca bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüklerinin ilgili birimlerine giderek de işlem gerçekleştirmeniz mümkündür.  

Cenaze Yardımı Ne Kadar?

Cenaze Yardımı Ne Kadar

Cenaze yardım parası bir defaya mahsus olarak sigortalının vefatı halinde yakınlarına yapılan bir yardımdır. Bu nedene tek sefer için cenaze masraflarının karşılanmasına yönelik ödemeler yapılır. Cenaze yardımı kapsamında yapılan ödemeler farklılık gösterebilir.

Cenaze Yardımı Ne Zaman Ödenir?

Cenaze yardımı başvurusu sonrasında SGK tarafından en yakın tarihte ödemeler yapılabilmektedir. Kişi vefat ettikten sonra SGK cenaze yardımı almak isteyenlerin hesaplarına bu ödemeler yapılmaktadır. Başvurunun ardından cenaze masrafları için ödemeler yapılmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Ölüm Yardımı Parası – Emeklinin Eşi Ölürse Ölüm Yardımı Alır Mı?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir