1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Prefabrik Ev Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Prefabrik Ev Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?
0

Aile Bakanlığı’nın duyurduğu prefabrik ev yardımı bu konuda düzeltme bekleyenleri sevindirdi. İsminden de anlaşılacağı üzere kişilerin prefabrik ev yaptırmaları için verilen bu yardımı, belirli bir miktarı kapsıyor. Yardım sayesinde kişiler Aile Bakanlığı tarafından verilen ücret sayesinde prefabrik ev yaptırma şansı yakalıyor.

Prefabrik Ev Yardımı Şartları Nelerdir?

2023 yılında meydana gelen ve tüm ülkeyi yasa boğan deprem sonrası gözler prefabrik evlere çevrildi. Depreme karşı betonarme binalara oranla daha dayanıklı olan bu konutların yapım süresi de daha kısa. Bu durum deprem endişesi ile yaşayan vatandaşların tercihi olmasını sağlarken, prefabrik ev desteği haberi sevindirici bir etki yarattı.

Aile Bakanlığı’nın devreye girerek düzenlediği prefabrik ev yardımı şartları arasında;

 • Hane içinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması,
 • Vatandaşın yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile ya da dul olma özel şartlarından en az birini taşıyor olması bulunuyor.

Eğer belediyeye dosya sunacaksanız ruhsat dilekçesi ile beraber tapu, statik ve mimari proje, elektrik ve tesisat projelerinin olduğu belgeleri de hazırlamış olmanız gerekiyor.

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Prefabrik ev desteği başvurusu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ilgileniyor. Şartları karşılıyorsanız başvurunuzu e-Devler üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet platformunun arama kısmında ”Betonarme Prefabrik Destek Başvuru” yazarak, gerekli sayfaya ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapamıyorsanız vakıflara giderek başvurunuzu fiziksel olarak da yapabilirsiniz.

Prefabrik Ev Yardımı Ne Kadar?

Prefabrik ev yardımı ihtiyaca göre belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydı ile veriliyor. Yardım yalnızca sıfırdan prefabrik ev inşası için değil, var olan ve depremde hasar gören evlerin onarımı içinde veriliyor. Onarım çalışmalarında miktar 35 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiyor. Sıfırdan proje sunarak, prefabrik ev yaptırmak istiyorsanız bu durumda ücret 200 bin TL oluyor.

Güvenilir konutlar inşa etmek adına verilen prefabrik ev yardımı gerekli şartları karşılayan vatandaşlara sunuluyor. Uygun koşullar ile inşa edilen prefabrik evlerin ortalama 50 yıl boyunca kullanılabildiği biliniyor. Bu durum, prefabrik evde yaşamak isteyenlerin tercih etmesinin nedenlerinden biri oluyor.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir