1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Başvurusu

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Başvurusu
0

Şartlı sağlık yardımı günümüzde ihtiyaç sahibi vatandaşlara sağlanan ve sosyal devlet olma ilkesine bağlı sunulan bir yardım programıdır. Günümüzde devlet tarafından başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere birçok kamu kurum ve kurulu tarafından bu tip devlet destekleri ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Şartlı sağlık yardımı, ekonomik yetersizlikler nedeniyle sağlık hizmetleri alamayan, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan ve ilgili kanun kapsamında muhtaçlığı onaylanan hanelere yönelik yapılan şartlı bir yardım türüdür. Şartlı sağlık yardımı başvurusu kapsamında vatandaşların belirlenen koşulları sağlamaları gerekecektir.

Şartlı Sağlık Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır?

Şartlı sağlık yardımı başvurusu e – devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca yerel yöntem birimleri ve diğer kurumlar tarafından da benzer bu tip yardımlar sunuluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet ekranı üzerinden vatandaşların ‘’Sağlık Yardım Talep ve Taahhüt’’ ekranına erişim sağlayarak işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. 

Şartlı Sağlık Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı Sağlık Yardımı Kimlere Verilir

Şartlı sağlık yardımı başvuru şartları sağlanması halinde ihtiyaç sahibi vatandaşların bu destekten yararlanması sağlanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan, 3294 satılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere 0 – 6 yaş arası çocuklarını sağlık kontrolüne göndermeleri, anne adaylarının ise gebelik sürecince sağlık kontörlüne gitmelerini sağlamak amaçlı verilir. Ayrıca anne adaylarının doğumlarını hastanede yapmaları şartı ile düzenli nakdi yardım da yapılmaktadır.

Ödemeler PTT aracılığıyla doğrudan anneler adına açılan hesaba yatırılır. Şartlı sağlık yardımı kapsamında temel koşul ise hane içinde sosyal güvenceli bireyin olmamasıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek tarihlerde düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi ve hanein ihtiyaç sahibi olduğuna Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından kanaat getirilmesi durumunda tüm bu şartları sağlayan vatandaşlar şartlı sağlık yardımı başvurusu yapabilmektedir.  

Şartlı Sağlık Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Şartlı – sağlık yardımı parası ne zaman yatacak sorusuna Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yanıt verilmiştir. Bu kapsamda ödemeler anne adayları için her ay hesaplanarak 2 ayda bir ilgili hesaplara yatırılmaktadır. Genelde söz konusu ödemeler yılın tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılır. Takvime bağlı olarak ayın 24’ü ile 28’i arasında ödemelerin yapıldığı görülmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Ne Kadar?

Şartlı sağlık yardımı parası çocuk başına 100 TL olarak belirlenmiştir. Çocuğun doğumdan itibaren başlayarak en çok 6 yaşına gelene kadar ödeme yapılır. Öncelikli olarak çocuğun annesine olmak üzere, babası veya çocukla aynı hanede olan ve çocuğun bakımını üstlenen reşit bireylere verilmektedir. Şartlı sağlık yardımı başvurusu için belirlenen tüm koşulların sağlanması gerekiyor. Adından da anlaşılacağı üzere şartlı sağlık yardımı için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan ihtiyaç sahibi ailelere şartlı sağlık yardımı yapılabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: SED Yardımı Nedir? Başvurusu ve Şartları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir