1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu
0

Devlet kurum ve kuruluşları öğrencilere çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar ayni olabildiği gibi nakdi de olabilmektedir. Yardım yapan kuruluşların başında Kredi ve Yurtlar Kurumu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, kaymakamlıklar, vakıflar ve dernekler gelir. Yardımlardan faydalanabilmek için devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu doldurmanız gerekecektir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu
Group of students

Devlet kurum ve kuruluşları devletin öğrencilere verdiği para yardımı 500 TL’den 1500 TL’ye kadar nakit para yardımı yapabilmektedir. Ancak bu yardımlardan faydalanabilmek için ilgili kurum tarafından istenen şartların tamamını sağlamanız gerekir. Şartları sağladıktan sonra e-devlet kanalı üzerinden veya kurumun resmi web sitesinden başvurunuzu iletebilirsiniz. Başvurular genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılarak cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilir.

Öğrencilere Para Yardımı Nedir?

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı gibi sorular pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Sizlerin de bildiği üzere devlet kurum ve kuruluşları yardıma muhtaç vatandaşlara birçok sosyal yardımda bulunmaktadır. Bu yardımlardan dar gelirli öğrencilerin faydalanması da mümkündür. Yardım tutarı ise kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte ortalama 800 TL’dir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Öğrencilere verilen para yardımından faydalanabilmek için ilkokul, ortaokul, lise veya üniversite düzeyinde eğitim görmeniz gerekecektir. Aynı zamanda gelir açısından yardıma muhtaç olmanız ve öğrencilik hayatınızın aktif olması şarttır. Bunların yanı sıra kurum tarafından istenen belgeleri teslim etmeniz gerekir. Böylece başvurunuz alınarak işleme koyulur.

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır?

Eğitim kurumlarında öğrenim gören ve devlet kurumlarından para yardımı almak isteyen öğrenciler, öğrenciye para yardımı nasıl alınır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için öncelikle bir başvuru gerçekleştirmeniz gerekir. Başvurular resmi web sitesi üzerinden, e-devlet kanalından veya hizmet noktalarından gerçekleştirilebilmektedir.

Sizler başvuruda bulunduktan sonra bir inceleme yapılır ve başvurunuz işleme alınır. Başvurunuzun onaylanması durumunda ilgili yardım tutarı her ay veya tek seferlik olmak üzere banka hesabınıza yatırılacaktır.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu nasıl yapılır gibi sorular pek çok kez sorulur. Eğer Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursa başvuruda bulunmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu adresine gitmeniz gerekecektir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bursa başvuru yapabilmek içinse https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2021-2022-egitim-yili-burs-basvurulari adresine gitmeniz yeterli olacaktır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Eğer belediyeler tarafından verilen eğitim yardımına başvuruda bulunmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine giderek ilgili uygulama üzerinden form doldurabilirsiniz. Böylece başvurunuz alınacak ve işleme koyulacaktır.

E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen öğrenciye para yardımı e-devlet üzerinden talep edilebilir. Bu bağlamda e-devlet devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulur. Eğer e-devlet üzerinden öğrenci yardımına başvuruda bulunmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi adresine giderek hesabınıza giriş yapmanız ve ilgili adımları uygulamanız gerekir.

Eğer bir yükseköğretim kurumunda eğitim görüyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu adresine giderek Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burslara başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler

İl ve ilçe belediyeleri, gelir açısından yetersiz olan öğrencilere nakit para yardımında bulunmaktadır. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı yapan belediyeler şu şekildedir:

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Mersin Büyükşehir Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi

Bu belediyeler, öğrencilere para yardımında bulunan başlıca kurumlardır. Diğer il ve ilçelerin belediyeleri de öğrencilere para yardımında bulunabilmektedir. Belediye birimleri ile iletişime geçerek bu yardımlara başvuruda bulunmanız mümkündür.

Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar?

Öğrencilere para yardımı ne kadar gibi sorular öğrenciler tarafından sıkça sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Öğrencilere yapılan para yardımının tutarı kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Belediyeler, kaymakamlıklar ve diğer kurumlar tarafından yapılan yardımlar ortalama 600-700 TL’dir. Vakıflar ve dernekler ise 2.000 TL’ye kadar para yardımı yapabilmektedir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Devletin öğrencilere verdiği para yardımından kimler yararlanabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, şu kişiler para yardımından faydalanabilmektedir:

 • Eğitim ihtiyacını karşılamakta zorlanan öğrenciler
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşam süren öğrenciler
 • İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde eğitim gören dar gelirli öğrenciler

Yukarıda sıralanan öğrenciler, devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen nakit para yardımından faydalanabilmektedir.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama

Okuyan çocuğa devlet yardımı sorgulama işlemi, başvurusu 30 gün içerisinde sonuçlandırılmayan öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen öğrenci yardımına başvuruda bulunduysanız https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giderek sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama işlemini ayrıca kurumu cep telefonu ile arayarak veya kurum binasını ziyaret ederek yapmanız mümkündür. Kurum yetkilileri sizlere başvurunuzun son durumu ile alakalı bilgi verecek ve sorularınızı yanıtlayacaktır.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Nereden Çekilir?

Okuyan çocuğa para yardımı nereden çekilir sorusunun sıklıkla sorulduğunu görmekteyiz. Bakanlıklar ve valilikler tarafından verilen öğrenci yardımları PTT şubeleri üzerinden çekilmektedir. Aynı zamanda bu yardımlar kişinin banka hesabına da yatırılabilir.

Belediyeler, vakıflar ve dernekler tarafından verilen eğitim yardımları, ilgili bankanın ATM’lerinden veya şubelerinden çekilebilir. Bu durum anlayacağınız üzere kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Okuyan çocuğa para yardımı ne zaman verilecek sorusu sıklıkla sorulur. Para yardımı kurumdan kuruma değişkenlik göstermekle birlikte genellikle her ayın 8’i ile 15’i arasında başvuru sahibinin banka hesabına yatırılmaktadır. Ancak yaşanan yoğunluklar nedeniyle bu sürelerde değişiklik gözlemlenebilir. Bu nedenle para yardımının ne zaman hesaplara yatırılacağı ile alakalı bilgi alabilmek için ilgili kurum ile iletişime geçmeniz gerekir.

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Günümüzde pek çok kurum öğrencilere para yardımında bulunmaktadır. Öğrencilere para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • İl ve ilçe belediyeleri
 • Valilikler ve kaymakamlıklar
 • Vakıflar ve dernekler

Yukarıda sıralanan kurum ve kuruluşlar; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde eğitim gören öğrencilere nakit para yardımında bulunmaktadır. Bu kurumlar ile iletişime geçerek para yardımına başvuruda bulunmanız mümkündür. Aynı zamanda kurum yetkililerine sorularınızı yönelterek anında yanıt alabilirsiniz.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

Kurum ve kuruluşlardan para yardımı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekecektir. Öğrenciye para yardımı başvurusu şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ailenin maddi açıdan zor durumda olması
 • İlkokul, ortaokul, lise veya üniversite düzeyinde eğitim görmek
 • İstenen belgeleri eksiksiz olarak kuruma ulaştırmak
 • Öğrenim hayatına aktif bir şekilde devam etmek

Eğer sizler de bu şartları sağlıyorsanız ilgili kurum ile iletişime geçerek öğrenci yardımından faydalanabilirsiniz.

Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu

Devlet kurumlarından para yardımı alabilmek için öğrenciye para yardımı başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurmak isteyen öğrenciler ve velileri kurumun hizmet noktalarını veya resmi web sitesini ziyaret edebilirler. Ayrıca e-devlet kanalı üzerinden bazı kurumlar tarafından verilen para yardımlarına başvuruda bulunmak mümkündür.

Sizler de yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında öğrencilere verilen para yardımlarına başvuruda bulunabilir ve öğrenim giderlerinizi kolayca karşılayabilirsiniz. Daha fazla bilgi alabilmek için yardımda bulunan kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir