1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Ölüm Yardımı Parası – Emeklinin Eşi Ölürse Ölüm Yardımı Alır Mı?

Ölüm Yardımı Parası – Emeklinin Eşi Ölürse Ölüm Yardımı Alır Mı?
0

Ölüm yardımı kapsamında vefat eden sigortalıların geride kalan yakınlarına destek veriliyor. Emekli ya da adi malullüğü aylığı alanların ölümü halinde ölüm yardımı ödenmektedir. Dul ve yetim aylığı almakta iken vefat edenlerden dolayı ölüm yardımı ise ödenmemektedir. Ölüm yardımı parası kapsamında ilgili koşulları sağlayan kişiler bu destekten yararlanabilmektedir.

SGK Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?

SGK ölüm yardımı kapsamında ilgili koşulları sağlayanlara ödeme yapmaktadır. Bu ödemeden yararlanmak isteyenlerin bazı şartları sağlaması gerekir. Ölüm yardımı almak için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il/ilçe müdürlükleri ilgili birimlerine başvuruların yapılması gerekmektedir. Öte yandan e – Devlet üzerinden de ‘’Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi’’ ekranı üzerinden başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Ölüm Yardımı Ne Kadar?

Ölüm Yardımı Ne Kadar

Emekli ölüm parası ya da ölüm yardımı kapsamında farklı kriterler dikkate alınarak ödeme yapılacak oranlar belirleniyor. İlgili yasal düzenlemeler kapsamında emekli aylığı alan kişinin vefatında yapılan ölüm yardımı ödemelerinde en yüksek devlet memuru aylığının ek göstergesi dahil 2 katı tutarında yapılmaktadır.

SGK Ölüm Yardımı Dilekçesi Örneği

Cenaze yardımı veya ölüm yardımı kapsamında başvuru yapacak kişilerin dilekçe ile işlem yapması gerekecektir. Bu kapsamda ‘’…/…/… tarihinde eşimin/çocuğumun vefat ettiğini beyan eder, gerekli yardımın yapılarak, … Bankası … nolu hesaba aktarılmasını hususunda; gereğinin yapılmasını arz ederim.’’ şeklinde hazırlanacak dikekçe ile başvuru yapılabilir. 

Ölüm Yardımı Sorgulama

SGK ölüm yardımı sorgulama işlemler, e – Devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Hem talep hem de sorgulama işlemleri için SGK hizmet sayfasında yer alan ‘’Ölüm Yardımı, Dul/Yetim Aylığı Talebi’’ ekranı üzerinden ölüm yardımı parası sorgulama işlemleri yapılabilir. T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme erişim sağlayanların SGK hizmet sayfasına giriş yaparak ölüm yardımı konusunda sorgulama ve talep işlemlerini yapmaları mümkündür.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Emekli Sandığı ölüm yardımı başvurusu için vatandaşların SGK ilgili birimlerine başvurularını yapmaları gerekecektir. Ayrıca e – Devlet üzerinden de işlem gerçekleştirilebilmektedir. Söz konusu destekten yararlanmak isteyenlerin belirlenen bazı şartları karşılamaları gerekiyor. Bu şartların karşılanması halinde kişilere ölüm yardımı ödemeleri yapılmaktadır.

Ölüm Yardımı Kimlere Verilir?

Ölüm Yardımı Kimlere Verilir

Ölüm yardımı alma şartları oluşması halinde ilgili kapsamda yer alan kişilere SGK ölüm yardımı ödemesi yapılmaktadır. Ölüm yardımı şu kişilere yapılır:

 • Vefat etmeden önce emeklinin verdiği beyannamede gösterdiği kişilere,
 • Beyanname verilmemişse eşine,
 • Eşi olmayanların çocuklarına,
 • Eşi ve çocukları olmayanların anne ve babasına,
 • Anne ve babası olmayanların kardeşlerine,
 • Kardeşleri bulunmayanların, yapılacak ölüm yardımı tutarını geçmemek koşulu ile, fatura tutarı kadar, masrafları kendilerinin yaptığını belgeleyen kişilere ödenmektedir.

Emeklinin Eşi Ölürse Ölüm Yardımı Alır Mı?

SGK ölüm parası emeklinin eşine yapılabilmektedir. Vefat eden kişinin ilgili kapsamda yer alması halinde SGK ölüm parası yardımından yararlanabilmektedir. Bunun için ilgili kanunda belirlenen şartların ve mevcut uygulamanın koşullarının sağlanması gerekecektir. Vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ve babasına veya kardeşlerine bu yardımlar yapılabilmektedir. Emeklinin eşleri beyanname ile belirtilmediği müddetçe ödemeler yapılır. Ölüm yardımı parası almak için tüm şartların sağlanması gerekecektir.

Ayrıca Bakınız: Aile Destek Programı Başvurusu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir