1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Elektrik Fatura Desteği Nedir, Kimlere Verilir?

Elektrik Fatura Desteği Nedir, Kimlere Verilir?
0

Elektrik fatura desteği ile artan enerji fiyatları karşısında vatandaşların faturalarını rahatça ödemeleri sağlanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyurulan elektrik fatura desteği kapsamında belirlenen şartları taşıyanların doğrudan PTT şubelerine giderek faturalarını ibraz ederek elektrik faturası desteğinden yararlanması sağlanıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında düzenli olarak sosyal yardım programlarından yararlanan ihtiyaç sahibi haneler için elektrik fatura desteği sunulmaya devam ediyor. Elektrik fatura desteği dar gelirli ailelerin yüksek gelen faturalara karşı da korunmasını sağlıyor.

Elektrik Tüketim Desteği Şartları Neler?

Elektrik yardımı şartları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilgili yasalar dikkate alınarak belirlenmiştir. Söz konusu şartları sağlayan vatandaşların yüksek elektrik faturalarını öderken devlet desteğinden yararlanması sağlanacak.

İlgili destekten yararlanmak için, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 3294 sayılı ve 2022 sayılı kanun kapsamında belirlenen sosyal yardımlardan yararlanıyor olmak gerekiyor. İlgili grupta sayılan tüm ihtiyaç sahibi vatandaşların Elektrik Tüketim Desteği programından yararlanması mümkündür.  

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar?

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar

4 kişilik aile elektrik yardımı ile daha kalabalık veya az aileler için ödenen yardım miktarı değişiklik göstermektedir. Ödemelerden yararlanmak isteyenlerin sosyal yardım alıyor olması ve belirlenen tüketim miktarında kullanım yapması gerekecektir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Elektrik Tüketim Desteği kapsamında yapılan ödemelerin miktarı ise kısaca şöyledir:

 • 1 – 2 Kişilik Haneler İçin: 75 kilovatsaat – 130,09 TL
 • 3 Kişilik Haneler İçin: 100 kilovatsaat – 173,46 TL
 • 4 Kişilik Haneler İçin: 125 kilovatsaat – 216,82 TL
 • 5 ve Daha Fazla Haneler İçin: 150 kilovatsaat – 260,19 TL

Destek ödemelerinden yararlanmak için belirlenen kullanım miktarına uygun olarak ödeme gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Elektrik fatura desteği bu kapsamda tüketim miktarına göre ve hane içinde yaşayan kişi sayısına göre de değişmektedir.

Elektrik Fatura Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik fatura desteği başvurusu herhangi bir kuruma yapılmadan hak sahiplerine doğrudan ödenmektedir. Hak sahibi sayılan kişilerin sadece kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubelerine giderek elektrik faturalarını destek alarak ödemeleri mümkündür. Yardımlardan yararlanmak için program kapsamında belirlenen şartları taşımak ve sosyal yardımlardan yararlanıyor olmak gerekmektedir.

Elektrik Desteği Her Ay Veriliyor Mu?

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri yapılmasına gerek kalmadan hak sahibi kişilerin başvuru yapmaksızın direkt olarak elektrik fatura desteği alması mümkündür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından programa ilişkin duyurulan detaylar göre ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. Elektrik Tüketim Desteği için hanede yaşayan kişilerin sayısına ve kullanım miktarına göre farklı tutarda destek verilmektedir. Elektrik fatura desteği almak isteyenlerin PTT’ye giderek sadece kimlikleri ve elektrik faturaları ile hak sahibi olmaları halinde faturalarını rahatça ödemeleri mümkündür.

Ayrıca Bakınız: Taşınma Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Şartları?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir