1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Muhtaç Aylığı Nedir? E-Devlet Başvuru Formu

Muhtaç Aylığı Nedir? E-Devlet Başvuru Formu
0

Muhtaç Aylığı Nedir? E-Devlet Başvuru Formu ; Ülkemizde sosyal devlet anlayışı gereği yardıma muhtaç vatandaşlara pek çok alanda sosyal yardımlar yapılmaktadır. Muhtaç aylığı da bu yardımlardan bir tanesidir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu yardıma başvuruda bulunabilmek için muhtaç aylığı başvuru formu doldurmanız gerekir.

Başvuru formunu doldurabilmek için ikamet ettiğiniz ilin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bizzat gidebilir veya belgelerinizi posta yoluyla teslim edebilirsiniz. Böylece başvurunuz başarıyla işleme alınacaktır.

Muhtaçlık Aylığı Nedir?

Ülkemizde pek çok kişi çeşitli nedenlerden ötürü çalışamamakta ve bu doğrultuda ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Muhtaçlık aylığı nedir sorusu ise dar gelirli vatandaşlar tarafından sıkça sorulur. Muhtaçlık aylığı, adından da anlayabileceğiniz üzere muhtaç durumda olan engellilere, yetimlere ve öksüzlere verilen nakdi destektir.

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Bu aylığın tutarı ise 2.088,61 TL olarak belirlenmiştir. Ancak her yıl ihtiyaçlar göz önüne alındığında bu tutar değişebilmektedir.

Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir?

Muhtaç aylığı kimlere verilir sorusu pek çok kez sorulur. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığından şu kişiler faydalanabilir:

 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Herhangi bir yerden aylık veya gelir elde etmeyenler
 • Mahkeme kararı ya da kanun ile bakım altına alınmayanlar
 • Taşınır veya taşınmaz mala sahip olmayanlar

Yukarıda sıralanan kişiler, Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunarak muhtaç aylığından faydalanabilmektedir. Eğer kişinin taşınır veya taşınmaz bir malı varsa ve bu maldan gelir elde ediyorsa elde ettiği gelirin tutarı muhtaç aylığı miktarını geçmemelidir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu yardıma başvuruda bulunabilmek için öncelikle başvuru formunu doldurup imzalamanız ve ardından gerekli belgeler ile Vakıflar Bölge Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekir. Teslimatı bizzat kendiniz yapabileceğiniz gibi posta yoluyla da yapmanız mümkündür.

Muhtaç aylığı başvurusu için gerekli belgeleri öğrenmek ve başvuru formuna erişmek istiyorsanız internet tarayıcınızdan https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligi adresine gidebilirsiniz. Bu adreste alt kısımda yer alan bölüme göz atarak başvuru formunu cihazınıza indirmeniz mümkündür.

Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet

Muhtaç aylığı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Bu yardıma başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların ikamet ettikleri ilin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünü ziyaret etmeleri gerekecektir. Bu ziyaret esnasında sizlerden istenen belgeleri ve başvuru formunu ilgili personellere teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer Vakıflar Bölge Müdürlüğüne uzak bir konumdaysanız posta yoluyla ilgili belgeleri gönderebilirsiniz. Başvurunuz alındıktan sonra tarafınıza bir inceleme yapılarak geri dönüş gerçekleştirilecektir.

Fakirlik Maaşı (Muhtaç Aylığı) Sorgulama

Eğer fakirlik maaşı başvurunuzun ne durumda olduğunu ve nasıl sonuçlandığını merak ediyorsanız fakirlik maaşı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için internet tarayıcınız üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresine gitmeniz ve gerekli işlemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Eğer Vakıflar Genel Müdürlüğü ile bölge müdürlüklerine yakın bir konumda ikamet ediyorsanız kurum binasını ziyaret ederek başvuru durumunuzu sorgulamanız mümkündür. Kurum yetkilileri sizlere başvurunuzun son durumu ile alakalı bilgi verecektir.

Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekir. Muhtaç aylığı başvuru şartları şunlardır:

 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Engelliler için en az %40 engel oranına sahip olmak
 • Sigortalı bir işte çalışmamak ve düzenli bir gelir elde etmemek
 • Mahkeme kararı ile hakkında bir bakım kararı alınmaması
 • Gelir elde edilen taşınır veya taşınmaz mala sahip olmama

Yukarıda yer alan şartları taşıyan vatandaşlar, muhtaç aylığından faydalanabilmektedir. Aynı zamanda yalnızca engelliler değil yetim ve öksüz çocuklar ile gençler de bu yardımdan faydalanabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

Muhtaç aylığından faydalanabilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı başvuru formu doldurmanız şarttır. Bu formu doldurmak isteyen vatandaşlar ise bulundukları ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünü ziyaret etmelidir. Formu internet üzerinden cihazına indirmek isteyen vatandaşlar, https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligi adresini ziyaret edebilir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Muhtaç aylığı alabilmek için bazı belgeleri temin etmeniz gerekir. Muhtaç aylığı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi ve kira sözleşmesi
 • Gelir veya gelirsizlik belgesi
 • Başvuru formu
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Engelli vatandaşlar için tam teşekküllü bir hastaneden alınan engelli raporu
 • Fakirlik (muhtaçlık) belgesi
Muhtaç aylığı

Yukarıda yer alan belgelerin tamamını temin etmeniz durumunda Vakıflar Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar?

Muhtaç aylığı ne kadar sorusu dar gelirli vatandaşlar tarafından sıkça sorulur. Muhtaç aylığı 2022 yılı itibarıyla 2.088,61 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre bu tutar artmaktadır. Ocak ayında muhtaçlık aylığının ne kadar olacağı ise henüz net değildir.

Başvuru sahipleri, istenen şartlardan herhangi birini sonradan kaybetmeleri halinde aylıkları kesilir. Daha fazla bilgi almak isteyen vatandaşlar kurumun resmi web sitesini ziyaret edebilir.

Fakirlik Maaşı Nereye Yatar?

Muhtaç aylığı

Fakirlik maaşı nereye yatar sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu maaş vatandaşın PTT veya Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Başvuru esnasında bir IBAN numarası veren vatandaşlar Ziraat Bankası ATM’lerine giderek maaşlarını çekebilir. Ancak IBAN numarası vermeyen vatandaşların PTT şubeleri aracılığıyla bu maaşı çekmeleri gerekecektir. Vatandaşlar PTT şubelerine kimlik kartları ile birlikte giderek yardım tutarını dakikalar içerisinde çekebilir.

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Yatar?

Muhtaç aylığı

Fakirlik maaşı ne zaman yatar sorusu, muhtaç aylığı almaya hak kazanan vatandaşlar tarafından sıkça sorulur. Eğer fakirlik maaşı almaya hak kazandıysanız ilk maaşınız 30 gün içerisinde hesabınıza yatırılır. Diğer maaşlar ise ilk maaşı aldığınız güne göre yatırılmaktadır. Örneğin ilk maaşınızı ayın 20’sinde aldıysanız diğer maaşlar da ilgili ayın 20. gününde hesabınıza yatırılacaktır. Ancak zaman zaman yoğunluğa bağlı olarak bu durum değişebilir.

Muhtaç Aylığı Ayın Kaçında Yatıyor?

Muhtaç aylığı ayın kaçında yatıyor sorusu pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Muhtaç aylığı başvuru onaylandıktan 30 gün sonra hesabınıza yatırılır. Diğer aylarda ise ilk maaşın yatırıldığı günlerde ilgili tutar hesabınıza yatırılacaktır. Yani sizler ilk maaşınızı ayın 10’unda aldıysanız diğer aylarda da 10. gün maaş hesabınıza yatırılacaktır.

E-Devlet Muhtaç Aylığı Başvurusu

E-devlet muhtaç aylığı başvurusu pek çok kişi tarafından merak edilir. Muhtaç aylığına e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak ne yazık ki mümkün değildir. Bu aylığa başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların kendilerine en yakın Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bizzat gitmeleri gerekir. Aynı zamanda gerekli belgeleri posta yoluyla kuruma ulaştırmak da mümkündür. E-devlet üzerinden genellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara başvuru yapılabilir.

Muhtaç Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Muhtaç aylığı hangi durumlarda kesilir sorusunun yanıtını verecek olursak, muhtaç aylığı şu durumlarda kesilebilmektedir:

 • Başvuru sahibinin vefat etmesi
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması
 • Hak sahibinin mahkeme kararı veya kanun ile bakım altına alınmış olması
 • Yaş şartının artık sağlanmaması
 • Başvuru sahibinin hak ettiği maaşı 3 ay üst üste çekmemesi

Yukarıda sıralanan durumlarda kişiye bağlanan muhtaç aylığı kesilebilmektedir. Sizler de bu bilgiler doğrultusunda başvuru gerçekleştirebilir ve muhtaç aylığından faydalanabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir