1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama
0

Herhangi bir sebepten ekonomik sıkıntı yaşamakta olan vatandaşlar, devlet kurum ve kuruluşlarına başvuru gerçekleştirerek sosyal yardım almaları mümkündür. Diğer aile yardımı ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusunda bulunan muhtaç ailelere verilen sosyal yardımlardan bir tanesidir.

Diğer Aile Yardımı

Diğer aile yardımının tutarı 300 TL’den başlayarak 1000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu yardım sadece muhtaçlık sınırının altında ki ailelere tek seferlik olmak üzere verilir.

Diğer Aile Yardımı Nedir?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli aileler, diğer aile yardımı nedir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Diğer aile yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sınırın altında bulunan ailelere tek sefer olmak üzere verilen bir sosyal yardımdır.

Diğer Aile Yardımı

Bu yardım, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla talep edilir. Başvuruda bulunan ailelere tek seferlik olmak üzere 1000 TL’ye kadar yardım yapılır. Yardımın tutarı, ailenin muhtaçlık durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diğer aile yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu dar gelirli aileler tarafından sıklıkla sorulur. Diğer aile yardımına başvuruda bulunmak için size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret ederek form doldurmanız mümkündür.

E-devlet üzerinden de diğer aile yardımına başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için internet tarayıcınız üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gitmelisiniz. Burada yer alan işlemleri gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınacak ve işleme koyulacaktır.

Diğer Aile Yardımı

Diğer Aile Yardımı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletmiş olduğunuz diğer aile yardımı 30 gün içerisinde sonuçlandırılmazsa diğer aile yardımı başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu işlem için internet tarayıcınız üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine gitmeniz yeterli olacaktır.

Başvuru sorgulama işlemi için aynı zamanda ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayabilirsiniz. Başvurunuz incelendikten sonra sizlere geri dönüş yapılacak ve başvurunuzun güncel durumu hakkında bilgi verilecektir.

Diğer Aile Yardımı Hak Sahibi Ne Demek?

Diğer aile yardımı hak sahibi ne demek sorusu, sorgulama ekranında bu ibareyi gören vatandaşlar tarafından merak edilir. Eğer sorgulama esnasında hak sahibi gibi bir ifade görüyorsanız, bu durum başvurunuzun onaylandığı anlamına gelir.

Hak sahibi ibaresini gördükten sonra kısa süre içerisinde yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılacaktır. Size en yakın PTT şubesini ziyaret ederek yardım tutarını çekmeniz mümkündür.

Diğer Aile Yardımı Nereden Alınır?

Diğer aile yardımı nereden alınır gibi sorular muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler tarafından sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Diğer aile yardımı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden ödemesi yapılmaktadır..

Olumlu olarak değerlendirilen vatandaşlar, takip eden ay içerisinde PTT şubelerini ziyaret ederek yardım tutarını çekebilmektedir. Bu ziyaret esnasında kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Diğer Aile Yardımı Kaç Günde Sonuçlanır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen diğer aile yardımına başvuruda bulunan vatandaşlar, diğer aile yardımı kaç günde sonuçlanır sorusunun yanıtını merak etmektedir. Diğer aile yardımı, tüm sosyal yardımlarda olduğu gibi 30 gün içerisinde incelenerek sonuçlandırılır.

Diğer aile yardımı sonuçlandırıldığında başvuru sahibinin cep telefonu numarasına bir kısa mesaj gönderilir. Başvuru onaylanan vatandaşlara bu kısa mesaj içerisinde yapılması gereken işlemler sıralanacaktır.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar?

Diğer aile yardımı ne kadar sorusu da günümüzde pek çok aile tarafından sorularak yanıt aranır. Diğer aile yardımının tutarı, ailenin muhtaçlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak bu yardımların 300 TL ile 1000 TL arasında olduğu bilinmektedir.

Diğer aile yardımı tek seferlik olmak üzere aileye verilir. Bu yardımın üzerinden minimum 12 ay geçtikten sonra aile üyeleri tekrar başvuruda bulunabilir. Aynı zamanda ailenin kurum tarafından verilen diğer yardımlara başvuruda bulunması da mümkündür.

Diğer Aile Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Diğer aile yardımı ayın kaçında yatıyor gibi soruların sıklıkla sorulduğu görülmektedir. Diğer aile yardımının yattığı belirli bir gün veya ay yoktur. Bu yardım, başvuruda bulunan vatandaşların PTT hesaplarına 14 gün içerisinde yatırılır.

Bazı durumlarda yoğunluk yaşanması halinde yardımın yatırılması 30 günü bulabilir. Sorgulama ekranına giderek yardımın yatıp yatmadığını saniyeler içerisinde öğrenmeniz mümkündür.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Diğer aile yardımı kaç ayda bir verilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu yardım başvuru sahiplerinin PTT hesaplarına tek seferlik olmak üzere yatırılır. Yani aileler bu yardımdan yalnızca bir kez faydalanabilecektir.

Düzenli yardımlardan faydalanmak isteyen ailelerin SED yardımlarına başvuruda bulunmaları gerekir. SED yardımları ailelere her ay verilmektedir. Aynı zamanda belirli diğer yardımlar da her ay veya iki ayda bir verilebilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Diğer aile yardımı kapsam dışına çıktı ne demek sorusu, sorgulama esnasında kapsam dışına çıktı ibaresi ile karşılaşan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Eğer sorgulama esnasında bu ibare ile karşılaştıysanız başvurunuz kapsamın dışına çıkmış yani onaylanmıştır.

Kapsam dışına çıktı ibaresi ile karşılaşan vatandaşlar 14 gün içerisinde yardım tutarını PTT şubelerinden çekebilecektir. PTT şubelerine kimlik kartınız ile birlikte gitmek yeterlidir.

Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Diğer aile yardımı teslim edilebilir ne demek sorusu pek çok kez sorulur. Teslim edilebilir ifadesi adından da anlayabileceğiniz üzere yardımın hesaba yatırıldığını ve PTT şubeleri üzerinden çekilebileceğini gösterir.

Eğer teslim edilebilir ifadesini görürseniz size en yakın PTT şubesini ziyaret ederek yardım tutarını nakit para olarak çekebilirsiniz. Şube ziyareti sırasında kimliğinizi yanınıza almayı unutmamalısınız.

Diğer Aile Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Diğer aile yardımı reddedildi feshedildi ne demek sorusu, diğer aile yardımına başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından merak edilir. Eğer sorgulama esnasında reddedildi veya feshedildi gibi bir ibare ile karşılaşırsanız bu durum yardım talebinizin onaylanmadığı anlamına gelir.

Eğer başvuru sonucunda bir hata olduğunu düşünüyorsanız cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayarak bilgi almanız mümkündür. Aynı zamanda sosyal hizmet noktalarını ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Tek Seferlik mi?

Diğer aile yardımı tek seferlik mi gibi sorular dar gelirli aileler tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Diğer aile yardımı yalnızca bir sefer olmak üzere ailelerin hesabına yatırılır. Yani bu yardım tek seferliktir.

Diğer aile yardımında başvurusu onaylanan aileler tek sefer olmak üzere 300 – 1000 TL arasında yardım alırlar. Bu yardımın tutarı ailenin muhtaçlık durumuna bağlıdır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Banka Talimatı Verilmedi Tedarik Edilmedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı banka talimatı verilmedi tedarik edilmedi ibaresi, başvurunun onaylandığı ve sürecin tamamlandığı anlamına gelir. Ancak bu ibareye göre yardım henüz banka hesabına veya PTT şubesine gönderilmemiştir. Hak sahiplerinin bu sürecin tamamen sona ermesini beklemeleri gerekir.

Sizler de vermiş olduğumuz bu bilgiler doğrultusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen diğer aile yardımından faydalanabilirsiniz. Konu ile alakalı bilgi almak ve sorulara yanıt bulmak isteyen vatandaşlar, ALO 144’ü arayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir