1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Mahkum Yakınlarına Yardım Yapan Kurumlar

Mahkum Yakınlarına Yardım Yapan Kurumlar
0

Herhangi bir nedenden ötürü cezaevine giren ve hüküm giyen kişiler, ardında bıraktıkları ailelerini ekonomik yönden zor duruma sokmuş olabilir. Bu gibi durumlarda mahkumların ailelerine ve yakınlarına sosyal yardımlarda bulunan bazı kurum ve kuruluşlar vardır. Mahkum yakınlarına yardım yapan kurumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Valilikler ve Kaymakamlıklar
 • İl ve İlçe Belediyeleri
 • Vakıflar ve Dernekler

Yukarıda sıralanan kurum ve kuruluşlar, mahkumların dar gelirli ailelerine çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar ile ailelerin içerisinde bulundukları ekonomik sıkıntıların hafiflemesi amaçlanır. Aynı zamanda ailelerin ilgili kurum tarafından istenen şartları karşılamaları zorunludur.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvuru Formu

Eşi cezaevinde olan ve bu nedenle ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar, mahkum ailelerine maaş başvuru formu adı altında yapılan sosyal yardımlarla yakından ilgilenmektedir. Mahkum ailelerine maaş verildiğine dair haberler gerçeği yansıtmaz. Ancak mahkum aileleri devlet kurum ve kuruluşlarından belirli süreler için nakit para yardımı alabilmektedir.

Nakit para yardımı alabilmek için öncelikle bir başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurabilmek için ilgili kurumun hizmet noktalarını ziyaret etmeli ve sizlere yöneltilen soruları yanıtlamalısınız. Başvurunuz alındıktan sonra hemen işleme konulacak ve sonuçlandırıldığında tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Eşi Cezaevinde Olan Kadın Ne Kadar Maaş Alır?

Eşi cezaevinde olan kadın ne kadar maaş alır gibi sorular pek çok kişi tarafından sorulur. Eşi cezaevinde olan kadınlara maaş bağlanması söz konusu değildir. Ancak eşi cezaevinde olduğu için ekonomik sıkıntı yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kadınlar devlet kurumlarından sosyal yardım alabilmektedir. Gıda yardımı, giyim yardımı, sağlık yardımı, eğitim yardımı, fatura ve yakacak ürün yardımı bunlardan bazılarıdır.

Verilen sosyal yardımların tutarı kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Ancak bu yardımların genellikle 300 TL ile 1500 TL arasında farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Yardım almak isteyen kadınların ilgili kuruma giderek başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır.

Belediyeler Tarafından Eşi Cezaevinde Olan Kadınlara ve Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Belediyeler tarafından eşi cezaevinde olan kadınlara ve mahkum yakınlarına yapılan yardımlar nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak, eşi cezaevinde olan kadınlar il ve ilçe belediyelerinden şu yardımları alabilmektedir:

 • Gıda, erzak ve sıcak yemek yardımı
 • Giyim ve eşya yardımı
 • Fatura ve yakacak ürün yardımı
 • Sağlık ve eğitim yardımı
 • Nakit para yardımı

Yukarıda yer alan yardımlar, yalnızca belirli şartları taşıyan ve eşi cezaevinde olduğu için temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kadınlara verilmektedir. Sizler de bağlı olduğunuz belediye birimlerine başvuruda bulunarak bu yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından mahkum yakınlarına yapılan yardımlar nelerdir sorusu, eşi veya bir yakını cezaevinde olan vatandaşlar tarafından sıkça sorulur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu vatandaşlara yapılan yardımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Şartlı eğitim yardımı
 • Aşı yardımı
 • Şartlı sağlık yarımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Nakit para yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu yardımlar ile mahkum yakınlarını içerisinde bulundukları ekonomik sıkıntılardan kurtarmayı amaçlar. Sizler de gerekli şartları sağlamanız durumunda bakanlığa yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mahkum Yakınlarına Dernekler ve Vakıflar Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Devlet kurumlarının yanı sıra vakıflar ve dernekler de mahkum yakınlarına çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Mahkum yakınlarına dernekler ve vakıflar tarafından yapılan yardımlar nelerdir sorusu ise pek çok kez sorulur. Vakıflar ve dernekler, muhtaçlık sınırının altında yaşayan mahkum yakınlarına ayni ve nakdi yardımlarda bulunur.

Dernekler ve vakıflar tarafından verilen yardımlar; gıda yardımı, giyim yardımı, eşya yardımı, fatura ve yakacak ürün yardımı, kırtasiye yardımı, sağlık ve eğitim yardımları olarak sıralanabilir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların istenen şartları sağlamaları zorunludur. Başvurular ise kuruluşun resmi web sitesinden veya hizmet noktalarından yapılabilir.

Mahkum Yakınlarına Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mahkum Yakınlarına Yardım Yapan Kurumlar

Mahkum yakınlarına yardım başvurusu için gerekli belgeler nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak, yardım başvurusu için temin etmeniz gereken belgeler şunlardır:

 • Müddetname belgesi
 • T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Çocuklar için yapılan başvurularda öğrenci belgesi ve çocuğun T.C. kimlik kartının aslı ile fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgesi
 • Sahip olunan malları gösteren belgeler
 • Özel durumları gösteren belgeler veya raporlar

Yukarıda yer alan belgelerin tamamını temin ederek ilgili kuruma ulaştırmanız gerekecektir. Böylece başvurunuz işleme alınacak ve sonuçlandırıldığında tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Mahkum yakınlarına verilen yardımlardan yalnızca belirli kişiler faydalanabilir. Mahkum yakınlarına yapılan yardımlardan kimler yararlanabilir sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmıştır:

 • Eşi cezaevinde olan kadınlar ve çiftin sahip oldukları çocuklar
 • Herhangi bir şekilde gelir elde etmeyenler
 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Taşınır veya taşınmaz malı olmayanlar

Yukarıda belirtilen kişiler, mahkum yakınlarına verilen sosyal yardımlardan faydalanabilir. Sizler de bu gruplardan herhangi birine dahilseniz başvuruda bulunarak yardımlardan kolayca faydalanabilirsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak isteyen vatandaşların ilgili kurum ile iletişime geçmesi gerekir.

Mahkum Eşlerine Maaş Ne Kadar?

Mahkum eşlerine maaş ne kadar gibi sorular günümüzde pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Mahkum eşleri devlet kurum ve kuruluşlarından maaş almaz. Ancak bu kişilere çeşitli sosyal yardımlarda bulunan kurumlar mevcuttur. Bu kurumlara başvuruda bulunulması halinde 300 TL’den 1500 TL’ye kadar sosyal yardım almak mümkündür.

Verilen sosyal yardımlar her ay vatandaşın hesabına yatırılabileceği gibi iki ayda bir veya tek seferlik olarak da yatırılabilir. Bu durum tamamen kurumdan kuruma değişiklik gösterecektir. Eğer sizler de sosyal yardım almak istiyorsanız öncelikle gerekli şartları sağladığınızdan emin olmalı, ardından ilgili kuruma başvuruda bulunmalısınız.

Babası Cezaevinde Olan Çocuğa Maaş 2022

Babası cezaevinde olan çocuğa maaş 2022 yılında en çok merak edilen konular arasında yer alır. Tıpkı eşlerde olduğu gibi babası cezaevinde olan çocuklar da maaş almamaktadır. Ancak bu çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına bazı sosyal yardımlar gerçekleştirilir. Genellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler ve vakıflar tarafından gerçekleştirilen bu yardımlar ile çocuğun ekonomik anlamda rahat bir yaşam sürmesi amaçlanır.

Babası cezaevinde olan çocuklar, anneleri ile birlikte ilgili kurumun hizmet binasına giderek sosyal yardımlara başvuruda bulunabilir. Verilen yardımlar nakit para şeklinde olabileceği gibi yardım kolisi şeklinde de olabilir. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterir.

Mahkum Ailelerine Maaş İçin Nereye Başvurulacak

Mahkum ailelerine maaş için nereye başvurulacak gibi sorular aileler tarafından sıkça sorulur. Eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yardım talep edecekseniz internet tarayıcınız üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gitmeniz gerekecektir.

İl ve ilçe belediyeleri tarafından verilen yardımlardan faydalanabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine giderek bir form doldurmanız yeterlidir. Başvurular genellikle 30 gün içerisinde sonuçlanır. Başvurunuzun onaylanması durumunda ilgili yardımlar tarafınıza ulaştırılacaktır. Eğer aklınıza takılan bir soru varsa ilgili kurumu cep telefonu ile arayabilir veya resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir