1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Tüberküloz (Verem) Maaşı Ne Kadar? Başvurusu

Tüberküloz (Verem) Maaşı Ne Kadar? Başvurusu
0

Tüberküloz hastaları için maaş verilmekte olup bu miktarlar değişiklik gösterebilmektedir. Verem hastaları için verilen maaş, 2022 yılında, 3.300 Türk lirası civarındaydı. 2023 yılına verilen tutarlar da benzerlik göstermektedir.  2023 yılında yapılan iyileştirmeler ise bu miktarın arttırılmasına sebep olmuştur.

Hem enflasyon hem de ekonomik durumlar sebebiyle devlet tarafından yapılan yardımların miktarları her geçen gün artırılıyor. Yıl içerisinde farklı dönemlerde artırım yapılması da mümkün. Günümüzde tüberküloz yardımı olarak bilinen bu yardım türü için verilen miktar aylık 600 TL olarak belirlenmiştir.

Tüberküloz Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüberküloz maaşı için başvuru yapmak isteyenlere yönelik farklı seçenekler vardır. Veren maaşına başvuru yapmak isteyen kişilerin vakfa başvuru yapması gerekir. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından sağlanan yardımlar vardır. Bu yardımlar tek bir yerden değil, farklı yerlerden de alınabilir. Başvuru yapmak isteyen kişilerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat etmesi gerekir. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sonuçlandırılır.

Tüberküloz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüberküloz tedavi süresi 6 aydır. 6 aylık ön tedavinin ardından yapılan iyileştirmeler sağlanamamış ise bu durumda tedavi metodu değiştirilerek sürece devam edilebilir. Bu durum tamamen kişinin mevcut sağlık durumuna ve hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlıdır. Verem tedavisi genellikle 6 ay sürse de daha uzun ya da daha kısa sürebilmesi de hastaya bağlı olarak mümkündür. Tüberküloz yardımı için öncelikle tedavi yöntemleri de araştırılmalı ve paralel esnada başvuru yapılmalıdır.

Tüberküloz Maaş Başvuru Şartları Nelerdir?

Tüberküloz Maaş Başvuru Şartları Nelerdir

Tüberküloz maaşı başvuru şartları arasında farklı unsurlar yer alır. Başvuru sahipleri veren maaşını alabilmek için öncelikli olarak rapora sahip olmalıdır. Türk vatandaşlarına verebilen bu rapordan Türk vatandaşı olmayan kişiler türkiye’de yaşasalar dahi yararlanamazlar. Dolayısıyla teşvik kanunu incelendiğinde yardımı sadece Türk vatandaşlarının aldığı görülmüştür. Diğer şartlar şunlardır:

 • Yoksulluk sınırında olmak.
 • Hastanın üzerinde mal varlığı olmaması
 • Sigortalı olarak çalışmamak
 • Asgari ücrete göre üçte bir kadar gelir sahibi olmak (maksimum)
 • Sağlık raporu almak

Tüberküloz Maaşı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tüberküloz maaşı için başvuru formu bulunmaktadır. Yardım almak isteyen kişilerin doğru şekilde başvuru formunu doldurması gerekecek. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen başvuru formu fiziksel olarak doldurulabilir gibi internet ortamında da doldurulabilir. Form doldururken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır, tüm sorulara doğru yanıt vermek, eksik bilgi bırakmamak ve aynı zamanda doğruluk beyanını kabul etmek önem taşır.

Tüberküloz Maaş Sorgusu Nereden Yapılır?

Tüberküloz maaş sorgusu yapılmak istendiğinde iki telefon numarası kullanılır. Bu numaralardan biri ALO 183 olarak belirlenmiştir. Tüberküloz yardımı sorgusu için aranması gereken diğer numara ise ALO 144’tür. Bu numaralar üzerinden sorgulama ve sonuç bildirimi kolaylıkla yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: Silikosiz Aylığı Nasıl Alınır, Ne Kadar? Şartları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir