1. Anasayfa
 2. Maddi Yardım Başvurusu

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvuru ve Sorgulama

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvuru ve Sorgulama
0

Kızılay, yardıma muhtaç vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlarda bulunan kuruluşlardan bir tanesidir. Bu kuruluşa başvuruda bulunarak sunulan yardımlardan kolayca faydalanmanız mümkündür. Kızılay para yardımı nasıl alabilirim sorusu ise dar gelirli vatandaşlar tarafından sıkça sorulmaktadır.

Kızılay tarafından verilen yardımlardan faydalanabilmek için 81 ilde bulunan temsilcilikleri ziyaret etmeniz ve bir form doldurmanız yeterlidir. Böylece başvurunuz alınacak ve uygun görülmeniz durumunda olumlu sonuçlandırılarak tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır. Yardım tutarı ve verilme sıklığı ise muhtaçlık durumunuza göre değişebilir.

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Kızılay tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir sorusu da dar gelirli aileler tarafından sorulan sorulardan bir tanesidir. Kızılay tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlar şunlardır:

 • Gıda, erzak ve sıcak yemek yardımı
 • Giysi ve eşya yardımı
 • Çocuklar için oyuncak, bez ve mama yardımı
 • Barınma ve yurt yardımı
 • Yaşlı vatandaşlar için huzurevi desteği
 • Nakit para yardımı
 • Kızılaykart sosyal yardım kartı desteği

Yukarıda sıralanan yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle bazı şartları yerine getirmeniz ve başvuruda bulunmanız gerekir.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay’dan para yardımı almak isteyen dar gelirli vatandaşlar, Kızılay para yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Eğer Kızılay’dan para yardımı almak istiyorsanız öncelikle size en yakın Kızılay temsilciliğini ziyaret etmeniz gerekir. Bu ziyaret sırasında sizlere bir form verilir ve doldurmanız istenir. Formda yer alan bilgilerin tamamını doldurarak başvurunuzu ilgili birimlere iletebilirsiniz.

Eğer Kızılay yardım başvurusu ile alakalı yönlendirmelere ihtiyaç duyuyorsanız cep telefonunuzdan ALO 168 numaralı Kızılay çağrı merkezini arayabilirsiniz. Kurum yetkilileri sizlere başvuru ile alakalı detaylı bilgiler verecektir.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay’a para yardımı talebinizi iletmeniz durumunda 30 gün içerisinde inceleme yapılacak ve tarafınıza geri dönüş gerçekleştirilecektir. Ancak uzun zamandır geri dönüş almamanız durumunda Kızılay para yardımı başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu işlem için ALO 168 numaralı Kızılay çağrı merkezi hattını aramanız yeterlidir.

İnternet tarayıcınız üzerinden https://www.kizilay.org.tr/Iletisim adresine giderek iletişim formu doldurabilir ve başvuru sorgulama talebinizi yetkililere iletebilirsiniz. Kurum yetkilileri başvurunuzun güncel durumu ile alakalı sizlere bilgi verecektir.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu

Kızılay’dan para yardımı alabilmek için öncelikle istenen şartları sağlamanız ve Kızılay para yardımı başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurabilmek için şehrinizde bulunan Kızılay temsilciliklerini ziyaret edebilirsiniz. Form üzerinde maddi ve sosyal durumunuzu belirlemeye yönelik birtakım sorular yer alır. Bu soruların tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız halinde başvurunuz alınacaktır.

Form doldururken dikkat etmeniz gereken ilk husus tüm soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamaktır. Aynı zamanda formda yer alan soruları başkası adına değil, kendiniz ve aileniz adına doldurmanız gerekir. Başvuru sonucu cep telefonunuza gönderileceği için iletişim alanını da eksiksiz olarak doldurmayı unutmamalısınız. Eğer başvuru sırasında yardıma ihtiyaç duyarsanız kurum yetkililerinden destek alabilirsiniz.

Kızılay Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kızılay yardımlarından kimler yararlanabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, Kızılay tarafından verilen yardımlardan yararlanabilecek kişiler şunlardır.

 • Temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde zor durumda olanlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Engelliler ve afetzedeler
 • Dul kadınlar ile yetim ve öksüz çocuklar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Kronik hastalık nedeniyle herhangi bir işte çalışamayanlar
 • Sosyal güvencesi olmayanlar

Yukarıda sıralanan kişiler, Kızılay tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanabilmektedir.

Kızılay Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kızılay’a yardım talebi iletirken bazı belgeleri temin etmeniz gerekir. Kızılay yardım başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi ve kira kontratı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelir veya gelirsizlik belgesi ve mal beyanı
 • Fakirlik belgesi
kızılay para yardımı

Yukarıda yer alan belgeleri temin ederek Kızılay temsilciliklerine ulaştırmanız gerekecektir. Başvurunuzun işleme alınabilmesi için tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmeniz gerekir.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

Kızılay tarafından verilen yardımlara başvuruda bulunabilmek için Kızılay temsilciliklerini ziyaret etmeniz gerekir. Yani e-devlet Kızılay yardım başvurusu ne yazık ki mümkün değildir. Bu yardıma başvuruda bulunabilmenin tek yolu Kızılay temsilciliklerini ziyaret etmek ve form doldurmaktır.

Kızılay Para Yardımı Ne Kadar?

Sizlerin de bildiği üzere gerekli şartların sağlanması durumunda Kızılay’dan para yardımı almak mümkündür. Kızılay para yardımı ne kadar sorusu ise dar gelirli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Kızılay, ihtiyaç sahibi vatandaşlara 600 TL’den 800 TL’ye kadar değişen tutarlarla para yardımı yapmaktadır. Yardımın türü ve sizlerin muhtaçlık durumu bu tutarı doğrudan etkileyecektir.

Ne kadar para yardımı alacağınızı net bir şekilde öğrenebilmek için öncelikle başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra alabileceğiniz yardımın tutarı tarafınıza iletilecektir.

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alırım?

Herhangi bir nedenden ötürü ekonomik sıkıntı yaşayan ve Kızılay’dan para yardımı almak isteyen vatandaşlar, Kızılay para yardımı nasıl alırım sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Kızılay’dan para yardımı alabilmek için öncelikle temsilciliklere giderek bir form doldurmanız ve başvuru yapmanız gerekir.

Başvurunun ardından tarafınıza bir inceleme yapılır ve başvuru sonucu cep telefonunuza iletilir. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa sizlere Kızılaykart adı verilen bir sosyal yardım kartı verilecektir. Bu karta yüklenen bakiye ile herhangi bir iş yerinden alışveriş yapmanız ve ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün olacaktır.

Kızılay Para Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Kızılay tarafından verilen para yardımını almaya hak kazanan vatandaşlar, Kızılay para yardımı ne zaman verilecek sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Başvurunuzun onaylanmasının ardından 30 gün içerisinde ilk tutar Kızılaykartınıza yatırılır. Sizler bu tutarı anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yardım tutarları genellikle her ayın 1’i ile 15’i arasında kartlara yatırılmaktadır. Ancak bazı aylarda yoğunluk yaşanması durumunda bu süreler artabilir. Bu nedenle ayın 15’ine kadar yatırılmayan tutarlar için ALO 168 numaralı hattı arayarak bilgi almanız gerekecektir.

Kızılay Para Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay’dan para yardımı talebinde bulunabilmek için temsilcilikleri ziyaret etmeniz şarttır. Yani telefon üzerinden başvuru yapmak ne yazık ki mümkün değildir. Ancak dar gelirli aileler Kızılay para yardım başvurusu telefon numarası hakkında bilgi almak istemektedir. ALO 168 numaralı çağrı merkezini arayarak başvuru için yönlendirme istemeniz mümkündür.

Kurum operatörleri sizlere nasıl başvuru yapacağınız ile alakalı bilgilendirme yapacaktır. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi telefon üzerinden başvuru kaydı oluşturmak mümkün değildir. Temsilcilikleri ziyaret ederek form doldurmanız ise yeterli olacaktır.

Kızılaykart Nedir? Ne İşe Yarar?

Az önce sizlere Kızılay tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara Kızılaykart verildiğinden bahsetmiştik. Kızılaykart nedir sorusu ise bu bağlamda sıklıkla sorulmaktadır. Kızılaykart, Kızılay tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara verilen bir sosyal yardım kartıdır. Vatandaşlar bu kart ile herhangi bir iş yerinden alışveriş yapabilmektedir.

Kızılaykart’a Kızılay tarafından her ay veya belirlenen aralıklarda bakiye yüklenir. Yüklenecek bakiyenin tutarı 600 TL’den 800 TL’ye kadar değişiklik gösterebilir. Sizler yüklenen bu bakiyeyi POS cihazı bulunan herhangi bir iş yerinde kolayca kullanabilirsiniz. Ancak bu kartı alabilmek için gerekli şartları sağlamanız ve bir başvuru yapmanız gerekecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir