1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

E-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
0

Enflasyonun her geçen gün artması ve buna bağlı olarak meydana gelen hayat pahalılığı nedeniyle günümüzde birçok aile geçimini sağlamakta zorlanmaktadır. Durum böyle olunca devlet kurum ve kuruluşları yardıma muhtaç vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlarda bulunur. Bu yardımlar ayni ve nakdi yardımlar olmak üzere iki çeşittir. E-devlet kaymakamlık yardım başvurusu ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileleri yakından ilgilendirir.

E-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu

İl valilikleri ile ilçe kaymakamlıkları, dar gelirli ailelere sosyal yardımlarda bulunur. Bu kurumlar tarafından genellikle gıda, giyim, eşya, kırtasiye, fatura, yakacak ürün, sağlık ve nakit para yardımları yapılır. Ancak bu yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru yapmaları gerekecektir. Başvurular, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla alınmaktadır.

Kaymakamlıklar tarafından verilen yardımlara başvuruda bulunabilmek için e-devlet kanalının kullanılması mümkün değildir. Yani e-devlet üzerinden kaymakamlık yardımlarına başvuru yapamazsınız. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara e-devlet üzerinden başvuru yapmak mümkündür. Bu işlem için internet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gitmeniz gerekir.

Kaymakamlık yardımlarına başvuru yapmak istiyorsanız öncelikle size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekecektir. Burada verilen formu eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra başvurunuz alınacak ve 30 gün içerisinde sonuçlandırılacaktır. Aynı zamanda başvuruda bulunacak olan vatandaşların ilgili kaymakamlığın bağlı olduğu ilçe sınırları içerisinde ikamet etmeleri şarttır. Kaymakamlık tarafından belirlenen diğer şartların sağlanması da bu noktada son derece önemlidir.

E-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir nedenden ötürü ekonomik sıkıntı çeken ve sosyal yardım alarak bu sıkıntılarını hafifletmek isteyen vatandaşlar, E-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu nasıl yapılır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Kaymakamlık tarafından verilen yardımlara başvuruda bulunmadan önce istenen şartları gözden geçirmeniz gerekir. Bu şartlar genellikle sosyal ve ekonomik durumlar ile alakalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, muhtaçlık sınırının altında yaşamak ve ilgili kaymakamlığın sınırları içerisinde ikamet etmek istenen şartlardan bazılarıdır. Şartlar kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte her yıl yeni şartlar eklenebilir. Eğer bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık birimi tarafından istenen şartları taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Kaymakamlık yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını ziyaret etmeleri gerekir. Bu ziyaret sırasında bir form verilecek ve doldurmanız istenecektir. Formda yer alan bilgilerin tümünü eksiksiz bir şekilde doldurmanız şarttır. Ayrıca kaymakamlık tarafından istenen evraklar ile kimlik kartınızı yanınızda bulundurmayı unutmamalısınız. Belgelerde ve evraklarda bir eksiklik olması durumunda başvurunuz alınmayacak ve dolayısıyla yardım verilmeyecektir.

Sizler formu doldurarak kaymakamlık yetkilisine teslim ettiğinizde başvurunuz alınmış olur. Başvuru sonucu ise yoğunluğa bağlı olarak 30 gün içerisinde cep telefonu numaranıza kısa mesaj olarak gönderilir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, ilgili yardımı muhtaçlık düzeyine göre belirlenen tarihler arasında alabilecektir. Aynı zamanda yardımın türü, verilme sıklığı ve tutarı da muhtaçlık düzeyinize göre değişiklik gösterecektir.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Parası Ne Kadar?

Bulundukları ilçenin kaymakamlık birimlerinden sosyal yardım almak isteyen dar gelirli vatandaşlar, E-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu parası ne kadar sorusunun yanıtını merak etmektedir. İlçe kaymakamlıkları muhtaçlık sınırının altında yaşam süren vatandaşlara ayni yardımlarda bulunduğu gibi nakdi yardımlarda da bulunmaktadır. Nakdi yardımın tutarı ve verilme sıklığı ise kurumdan kuruma değişiklik gösterebilmektedir.

Kaymakamlıklar tarafından verilen nakdi para yardımları 500 TL’den başlayarak 1000 TL’ye kadar değişiklik gösterebilmektedir. Her kurumun verdiği sosyal yardım parası farklı tutarlarda olabilir. Aynı zamanda başvuru sahibinin içerisinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durum da yardımın tutarını doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer alır. Net bir tutar bilgisi edinebilmek için ikamet ettiğiniz ilçenin kaymakamlık birimi ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Kaymakamlık yardımları, yardımın türüne göre de farklı tutarlarda olabilir. Örneğin kaymakamlıklar tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara verilen gıda yardımının tutarı ortalama 700 TL iken engelli yardımının tutarı ortalama 600 TL’dir. Bazı kaymakamlıklar yardıma muhtaç vatandaşlara ayda 500 TL yardım yapabilmektedir.

Sizlere ne kadar yardım verileceği, başvurunun ardından açıklanan sonuca göre belli olacaktır. Sizler başvuru yaptığınızda kaymakamlık personelleri tarafından bir inceleme başlatılır. Bu incelemede muhtaçlık durumunuz tespit edilir ve yardımın tutarı belirlenir. Başvuru sonucu açıklandığında ise tarafınıza verilecek olan yardım belirlenmiş olacaktır. Yardımlar PTT şubelerinden çekilebildiği gibi vatandaşın Ziraat Bankası hesabına da yatırılabilmektedir.

Kaymakamlık Hane Yardımı Nedir?

İlçelerde ikamet eden dar gelirli vatandaşlar, kaymakamlık hane yardımı nedir sorusunu sıklıkla sormaktadır. Hane yardımı adından da anlayabileceğiniz üzere ailelere verilen bir sosyal yardım türüdür. Bu yardım kişi bazında değil hane bazında verilmektedir. Bu nedenle başvuru yaptığınızda yalnızca siz değil hanenin tamamı değerlendirmeye alınır. Bu yardımlara her haneden yalnızca bir başvuru yapılabilmektedir.

Hane yardımı ayni ve nakdi olmak üzere farklı şekillerde yapılır. Ayni yardım gıda, giyim, eğitim, sağlık, eşya ve yakacak ürün gibi yardımları kapsar. Nakdi yardım ise adından da anlaşıldığı üzere nakit para yardımlarını kapsamaktadır. Aile üyelerinin ihtiyacına göre verilecek olan yardımın türü belirlenmekte ve süreç başlamaktadır.

Hane yardımından yalnızca kötü koşullarda yaşam süren aileler faydalanabilir. Örneğin eski bir evde ikamet eden ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan aileler bu yardımdan faydalanabilmektedir. Nakdi yardımlarda yardımın tutarı 500 TL’den başlayarak 1000 TL’ye kadar değişkenlik gösterebilir. Ayni yardımlarda ise genellikle her ay vatandaşın ev adresine bir kutu teslim edilir. Bu kutu içerisinde gıda yardımından giysi yardımına kadar pek çok ürün yer alır.

Hane yardımından faydalanmak isteyen ailelerin kaymakamlık yardım başvurusu gerçekleştirmeleri zorunludur. Başvuru yapabilmek için bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet noktasını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca başvuru ile alakalı bilgi almak isteyen vatandaşlar, cep telefonlarından ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayabilir.

Kaymakamlık Nakdi Yardım Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Kaymakamlık nakdi yardım kaç ayda bir veriliyor sorusu da sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Kaymakamlıklar tarafından verilen nakdi yardımlar her ay verilebildiği gibi iki ayda bir olmak üzere de verilebilir. Bu durum tamamen kurumun politikasına ve ailenin muhtaçlık düzeyine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu yardımların genellikle iki ayda bir verildiğini söyleyebiliriz.

Bazı yardımlar yılda bir kez verilmektedir. Bu yardımlara kırtasiye yardımı ile yakacak ürün yardımı örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda yalnızca gerektiğinde verilen yardımlar da mevcuttur. Bu yardımlar da giysi yardımları ve eşya yardımlarıdır. Sağlık ve doğum gibi yardımlar ise ilgili şartların sağlanması durumunda belirli kişilere verilir.

Gıda ve erzak yardımları genellikle her ay verilmektedir. Bu yardımlara başvuruda bulunan vatandaşlar, olumlu sonuç almaları halinde her ay ilgili yardımı alabilmektedir. Kısaca özetleyecek olursak para yardımı iki ayda bir, gıda yardımı her ay, diğer yardımlar ise yılda bir veya gerektiği durumlarda verilmektedir.

Sizler de muhtaçlık sınırının altında yaşam sürüyorsanız yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında kaymakamlıklara başvuruda bulunarak ayni ve nakdi yardımlardan faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ya da aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için ilgili kaymakamlığı cep telefonu ile arayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir