1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu
0

E-Devlet her aileye 500 tl yardım başvurusu, maddi durumu iyi olmayan kişilerin bir nebze ihtiyaçlarını karşılamak için yapılır. Kişilerin bu yardımdan yararlanabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekir. Aynı zamanda E-Devlet 500 TL yardım başvurusu yapmadan bu yardımdan yararlanmak mümkün değildir.

500 TL yardım, imkânları kısıtlı olan bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Her ne kadar yüksek bir meblağ olmasa da bu yardımdan yararlananlar, belirli bir döneme ait giderlerini karşılayabilir. Aynı zamanda ödemelerin düzenli olarak yapılması sayesinde bireyler; borçlarını, kiralarını ve faturalarını da bu yardım sayesinde karşılayabilir.

E-Devlet 500 TL Yardım Başvurusu

E-Devlet 500 TL yardım başvurusu, sosyal devlet anlayışı gereği sunulan bir olanaktır. Devletin zor durumdaki vatandaşlarını koruyup kollama özelliği sayesinde belirli dönemlerde bu tip yardımlar verilir. Başvuru için E-Devlet üzerinden ilk önce giriş işlemleri gerçekleştirilmelidir. Bu işlemler için E-Devlet şifresi edinmelisiniz. Şifre almak için gerekli işlemleri, PTT şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. PTT yetkilileri, size zarf içerisinde şifrenizi teslim eder.

500 TL MADDİ YARDIM NASIL ALINIR?

500 TL yardım almak için E-Devlet şifrenizle ve kimlik numaranızla sisteme giriş yapmalısınız. E-Devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden ulaşılır. Bunun yanı sıra Google’a E-Devlet yazdığınızda da karşınıza aynı adres çıkar.

her aileye 500 tl yardım başvurusu

Google ya da tarayıcı üzerinden giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkar.

Yukarıda gösterilen ekranda ilk önce nüfus cüzdanında yer alan kimlik numarasını, ardından E-Devlet şifresini girmelisiniz. İlk kayıtta sizden telefon ve mail adresi gibi bilgiler istenir. Bu bilgileri sisteme girerek yardım başvuru kısmına geçebilirsiniz.

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” kısmından giriş yaptığınızda karşınızda bu yardımın yapılma amacını belirten bilgilendirici bir metin çıkar. Aile destek yardımının temel amacı çocuklarının ihtiyacını karşılamayacak durumda olan kişilere maddi destek verilmesidir. Yardımın amacı, koşullar düzelene kadar belirli bir miktar yardım sunulmasıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım yaptığı ailelerin durumunu denetim altında tutar. Yapılan denetimlerde verilen paranın gerektiği gibi harcanmaması ve çocukların ihtiyaçlarına yönelik kullanılmaması durumunda yardım kesilir.

Başvuru esnasında sizden ilk önce “Açık Rıza Formu” talep edilir. Bu formda verdiğiniz bilgilerin saklanmasına onay verirsiniz. Bu sayede Bakanlık sizin verilerinizi belirlenen süre boyunca saklamaya devam eder. 

Yukarıdaki ekranda görülen onay işlemlerini tamamladıktan sonra başvurunun ilk adımı olan bilgilendirme metnini okumalısınız. Ardından kimlik bilgilerinizi, başvuruya esas istenen bilgileri ve hanede bulunan çocuklara ilişkin istenilenleri yazmalısınız. Son aşamada başvuru formunu ön izleme ile görerek varsa hatalı noktaları düzeltmeniz gerekir. Herhangi bir hata olmaması halinde başvurunuzu tamamlayarak sonucu beklemelisiniz.

Akıllı telefonlarınızdan da E-Devlet sistemine ulaşmanız mümkündür. Bunun için ilk önce sistemin uygulamasını cep telefonunuza indirmelisiniz.

Daha önce E-Devlet uygulamasını telefonunuza indirdiyseniz ekranda “Aç” yazısı çıkar. İlk defa bu uygulamayı indirecekler ise “Yükle” seçeneğini görür. Bu seçeneğe basarak uygulamayı indirdikten sonra karşınıza şu ekran gelir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının www.aile.gov.tr/sygm ekranından da sosyal yardımlarla ilgili bazı işlemleri yapabilirsiniz.

Yukarıda çıkan ekrandan sosyal yardım ve destekleme ödemelerinizi sorgulama şansınız vardır.

Her Aileye 500 TL Maddi Yardım

Her aileye 500 TL yardım başvurusu adıyla bilinen uygulama kapsamında, aslında farklı tutarlarda ödeme söz konusudur. Bakanlık yetkilileri aile içerisinde kişi başına düşen gelir oranına göre uygun tutarı belirler. Bakanlık tarafından belirlenen tutarlar, şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişi başına düşen aylık gelir, 450 TL’nin altındaysa 600 TL
 • 450 TL-911,15 TL arası 550 TL
 • 911,15-1372,30 TL arası 500 TL
 • 1372,30-1833,45 TL arası 450 TL arası ödeme yapılır.

Kimler 500 TL Maddi Yardım Alabilir?

Her aileye 500 TL yardım başvurusu hakkına sahip olanlar, geliri yukarıda belirtilen sınırlar arasındaki ailelerdir. Bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Yerleşim adresinin ülke topraklarında bulunması
 • 18 yaşından büyük olması gerekir.

500 TL Maddi Yardım Başvuru Formu

500 TL maddi yardım başvuru formu, E-Devlet üzerinden doldurulur. Bunun yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla da yardımlara başvuru yapma hakkınız vardır. Yardım için verdiğiniz bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır. Aksi takdirde bu destekten mahrum kalabilirsiniz.

E-Devlet 500 TL Yardım Başvurusu İçin Gereken Bilgiler Nelerdir?

E-Devlet 500 TL yardım başvurusu için gereken bilgiler, ilk etapta T.C. kimlik numaranız ve şifrenizden ibarettir. Başvuru ekranında ise ailenize ilişkin bilgileri girmeniz gerekir. Bu bilgileri kullanarak E-Devlet üzerinden diğer sosyal yardımlara da başvurabilirsiniz.

Sosyal yardımlar farklı ihtiyaçlara göre yapılır. Bunlardan bazıları şu şekilde listelenebilir:

 • Doğum yardımı
 • Çoklu doğum yardımı
 • Eşi vefat eden kadınlar için düzenli nakit yardım programı
 • Öksüz ve yetimler için yardımlar
 • Asker ailelerine yönelik destekler
 • Asker çocuğu yardımı

Yukarıdaki ekranda bulunan “Yeni Başvuru” kısmından sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. Bu aşamadan önce başvuru şartlarını okumanızda fayda vardır.

500 TL DEVLET YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

500 TL devlet yardımından yararlanabilecek olanlar, kısıtlı geliri nedeniyle çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayanlardır. Bu durum yapılacak denetim neticesinde ispatlanır. Yardım talebinde bulunanların yalan beyanlara dayanarak hak sahibi olması durumunda, farklı yaptırımlar söz konusu olabilir. Her aileye 500 TL yardım başvurusu sırasında hatasız bilgi vererek talebinizin kabul şansını artırabilirsiniz.

Devlet yardımında normalden farklı olarak çalışma ya da aylık almama gibi şartlar yoktur. Burada esas olan kişi başına düşen gelirdir. Bir kişi çalışmasına rağmen kişi başına düşen gelir belirli limitlerin altında kalıyorsa yardım talebinde bulunulabilir.

Hane Geliri Asgari Ücretin Üçte Birinden Az Olanlar

Hane geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar için sosyal yardım hakkı vardır. Burada bahsi geçen asgari ücret, güncel olarak uygulanan tutar üzerinden hesaplanır. Bu sayede güncel enflasyon ve ekonomik duruma göre kişilerin korunması hedeflenir.

Sosyal Güvencesi Bulunmayanlar

Sosyal güvencesi bulunmayanlar yani herhangi bir sosyal sigorta kolu kapsamında çalışmayan ya da aylık almayanlar, her aileye 500 TL yardım başvurusundan yararlanabilir. Burada hanede yaşayan kişilerin gelir durumuna da bakılır. Sosyal güvencesi olmadığı halde kira geliri ya da farklı tür kazanç elde edenlerin geliri, belirlenen tutarların üzerinde olmamalıdır. Aksi takdirde aile desteği almaları söz konusu değildir.

Engelliler

Engelli bireyler gelir seviyelerine göre para yardımı alabilir. Engelin en az %40 olması gerekir. Engelli birey, ebeveyn ya da ailedeki çocuklar olabilir. Burada önemli olan yine gelirdir. Aile içindeki toplam gelir, ihtiyaç sahibi olmayı gerektirecek düzeyde ise yardımdan engelli bireyler de yararlanabilir.

Eşi Vefat Eden Kadınlar

Eşi vefat eden kadınlar eğer çocuklarının ihtiyacını karşılayamayacak durumda ise aile destek ödemelerinden yararlanabilir. Eşi vefat eden kadınların yanı sıra eşinden ayrılanlar da maddi durumları yetersizse bu yardıma başvurabilir.

Doğal Afetlerden Zarar Görenler

Doğal afetlerden zarar görenler için farklı yardımların öngörülmesi de söz konusudur. Buna rağmen aile içindeki kişi başına gelir, eğer bahsi geçen tutarlardan az ise 500 TL aile destek paketine başvurulabilir.

Geliri Muhtaçlık Sınırının Altında Olanlar

Geliri muhtaçlık sınırının altında kalanlar, geçinmekte ve ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanır. Bu gibi durumlarda aile destek gibi farklı sosyal yardım programlarına başvurarak destek alabilirler.

500 TL Devlet Yardımından Emekliler Yararlanabilir mi?

500 TL devlet yardımından emeklilerin yararlanma hakkı vardır. Emekliler, aileleri ile beraber yaşadıkları evde, kişi başına düşen gelire göre yardım talebinde bulunabilir. Kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin üçte birinden az olması halinde yardım hakkı doğar.

E-DEVLET 500 TL YARDIM BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

E-Devlet 500 TL yardım başvuru formunu doldurma işlemi, ailede bulunan ebeveynlerden biri tarafından yapılmalıdır. Bu başvuru eğer E-Devlet üzerinden yapılacaksa hata yapmamak adına internet kullanımı konusunda yeterli deneyime sahip olan birinden destek alınabilir. Formda yer alan tüm bilgiler eksiksiz şekilde doldurulmalı ve verilen bilgilerin doğruluğu, belge ve çeşitli evraklarla teyit edilmelidir. Örneğin; engel oranı, hastalık durumu gibi bilgiler yazılırken sağlık raporlarına bakılması gerekebilir.

E-Devlet 500 TL Yardım Başvuru Neden Reddedilir?

Her aileye 500 TL yardım başvurusunun reddedilmesi gibi bir durum da söz konusu olabilir. Başvurunuz reddedildiği takdirde E-Devlet’te buna ilişkin bir bilgilendirme yer alır.

Yukarıda reddedilen bir başvuruya ilişkin örnek ekran görüntüsü yer alır. Buna göre daha detaylı bilgi almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yetkilileri ile görüşebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz vakfın yetkilileri, size ret gerekçesini detaylı olarak açıklar.

Başvurusu gelir durumunun yeterli olması nedeniyle reddedilenler, yaşadıkları maddi kayıplar sonrasında tekrar başvuruda bulunabilir. Yardımları kesilenler için de aynı durum söz konusudur. Yardımı kesilenler, maddi durumlarında yeniden bozulma meydana gelmesi halinde tekrar aile desteğinden yararlanabilir.

VALİLİKLERDEN 500 TL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Valiliklerden 500 TL yardım başvurusu yapmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurulmalıdır. İl merkezlerinde vakıflar valiliklerin bünyesinde bulunur. İlçelerde ise kaymakamlıklarda yer alır.

E-DEVLET 500 TL YARDIM ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

Her aileye 500 TL yardım başvurusu ödemeleri, PTT şubeleri aracılığıyla yapılır. PTT şubelerine bizzat başvurarak ya da PTT bankacılık hizmetlerini kullanarak ödemelerinizi alabilirsiniz. PTT Kart sahibi olanlar, ödemelerinin ne zaman yapıldığını internet bankacılığı aracılığıyla kolayca takip edebilir.

PTT Bank 500 TL yardım ödemelerini takip etmek için pttbank.ptt.gov.tr adresinden giriş yapmalısınız. Bu adresten giriş yapmak için internet tarayıcınızı ya da Google arama motorunu kullanabilirsiniz.

PTT Bank internet sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkar. Bu ekrandan T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmalısınız. Şifre almak için alt kısımda bulunan “Yeni Şifre Al” seçeneğine tıklamalısınız.

E-Devlet 500 TL Yardım Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

E-Devlet 500 TL yardım başvuruları, bu destek devam ettiği sürece yapılabilir. Yardım başvuruları için öngörülen bir başlangıç ve bitiş tarihi yoktur. Bu sayede istediğiniz zaman başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınızın sonucunu da yine E-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

500 TL Yardım Ödemeleri Ne Sıklıkla Yapılır?

Her aileye 500 TL yardım başvurusu ödemelerinin sıklığı ayda bir olacak şekilde düzenlenmiştir. Ödemeler 12 ay boyunca devam eder. Yardım alan kişilerin maddi durumunda iyileşme olup olmadığı yapılan denetimlerde tespit edilir. Durumu iyileşen kişilerin ödemeleri kesilir.

500 TL Yardım Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

E-Devlet 500 TL yardım ödemesinin yapılma zamanı, her ayın ilk haftası olacak şekildedir. İlk başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödeme yapılır. Ödemeler genellikle her ayın beşine kadar tamamlanır.  Herhangi bir aksilik durumunda Alo 183’ten yardım alınabilir.

500 TL Yardım Parasını Benim Adıma Başkası Alabilir mi?

500 TL yardım parasını sizin adınıza başkasının alması mümkün değildir. PTT yetkilileri, tahsilat sırasında sizden kimlik belgesi ibraz etmenizi ister. PTT Kart ile yapacağınız para çekme işlemlerinde ise güvenliğiniz için kartınızı başkasına vermemeniz gerekir. Her aileye 500 TL yardım başvurusu sonuçlanınca, PTT Kart başvurunuzu da yaparak ödemelerinizi kolayca alabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir