1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

PTT 700 TL Yardım Başvurusu

PTT 700 TL Yardım Başvurusu
0

PTT para yardımı başvurusu özellikle Covid-19 salgının akabinde maddi zorluk çekmeye başlayan vatandaşlar için oluşturulmuş kurumsal bir programdır. PTT 700 TL yardım başvurusu kapsamında; öncelikli olarak salgından etkilenen ve ihtiyaç sahibi olan kişilere, PTT tarafından 700 TL tutarında bir yardım yapılır.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT yardım başvurusu yapmak isteyen kişilerin, PTT şubelerine bizzat gitmelerine gerek yoktur. Bunun yerine yardım almak isteyen herkesin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” kısmında yer alan formu doldurmaları yeterlidir. Kişiler, e-devlet şifreleriyle veya kimlikleriyle birlikte buradan kolayca başvuru sağlayabilirler.

PTT 700 TL Yardım Başvuru Formu

PTT 700 TL Yardım Başvuru Formu

PTT yardım başvuru formu yukarıda da belirttiğimiz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanmıştır. Kişilerin bu form üzerinden iletmeleri gereken bilgiler ise şu şekildedir:

 • Haneye giren toplam gelir
 • Hanede yaşayan kişi sayısı
 • Hanede çalışan kişilerin bilgileri
 • Hane içerisinde çalışan kişilerin sigorta durumları

PTT 700 TL Başvurusu E-Devlet

PTT başvuru e-devlet menşeinde ilerleyen bir sistem olarak karşımıza çıkar. Bu anlamda başvurular e-devlet platformunda yer alan başvuru formu ile ilerler. Ancak destek verecek olan ve ödemeleri yapacak olan asıl kurum, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’dır. Ödemelerin ise PTT aracılığıyla yapılacağı bilgisi iletilmiştir.

PTT 700 TL Yardım Kimlere Verilir?

PTT yardım başvurusundan yaralanabilecek kişiler arasında öncelikli olarak ihtiyaç sahibi bireyler yer alır. Fakat aşağıda sıralananmış vaziyetteki diğer durumlar da başvuru sonucu üzerinde etki sahibidir:

 • Gelir durumu yetersiz veya düzensiz olan kişiler
 • Hasta veya yaşlı bakımı gereksinimi olan aileler

PTT 700 TL Yardım Şartları Nelerdir?

PTT yardım başvuru şartları arasında gösterilerek duyurusu yapılan koşullar arasında genellikle düzensiz veya yetersiz gelir durumu bildirilse de diğer etkenler de şunlardır:

 • Kişinin 65 yaşının üzerinde olması
 • T.C. vatandaşı olmak
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak

Son olarak; kişinin özel ihtiyaç sahibi bir birey olması ya da hane içerisinde bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilerin bulunması da PTT 700 TL yardım başvurusu neticeleri üzerinde etkili olur.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır 

PTT yardım başvurusu sorgulama işlemi yapmak izin izlenmesi gereken ilk yol, e-devlet sitemini giriş yapmak olur. E-devlete giril yapmak isteyen kişiler e-devlet şifrelerini, mobil bankacılık uygulamalarını veya kimlik bilgilerini kullanabilirler. Akabinde ise sistemde yer alan, “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama” sekmesine girerek adımları takip etmeleri yeterlidir.

PTT 700 TL Kredi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredi yardım başvurusu için başvuracak olan kişilerin, 18 ile 80 yaş aralığında olmaları gerekir. Ayrıca bu yaş skalası, taksit tutarlarının ve ödeme tarihlerinin de belirlenmesinde hayli etkilidir. Yine ihtiyaç sahibi bireylere verilen bu kredi miktarı ise 1500 TL olarak belirlenmiştir.

T.C. Kimlik Numarası ile PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. kimlik numarası ile PTT yardım parası sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşların, kendilerine en yakın PTT şubesine gitmeleri gerekir. Buradan T.C. kimlik numaraları ile sorgulama yapabilirler. Ancak PTT 700 TL yardım başvurusu sonucu, daha sonra SMS üzerinden bildirilir.

Ayrıca Bakınız: İBB Sosyal Yardım Kartı 400 TL – 600 TL – 1000 TL Başvurusu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir