1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Kira Yardımı Nedir? Başvuru ve Şartları

Kira Yardımı Nedir? Başvuru ve Şartları
0

Devlet kira yardımı yapmakta olup ihtiyaç sahiplerine yönelik birtakım yardım planları da gerçekleştirmektedir. Miktarı değişmekle birlikte farklı tutarlarda kira yardımı alınabilir. Kira yardımına başvuru yapmak isteyenler başvuru formunu mutlaka doldurmalıdır.

Kira yardımı başvuru formundaki bilgilerin doğruluğunun onaylanması da önem taşır. Olumlu olduğu takdirde başvuru yapan kişiler belirli bir süre boyunca kira yardımından yararlanmaya hak kazanır.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı nasıl alınır sorusu özellikle ihtiyaç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Kira yardımı alabilmek için belirli şartlara göre hareket etmek gerekir. Bu şartlardan en önemlisi Türkiye vatandaşı olmak bir diğer önemli şart ise muhtaç durumda olmaktır. Şartları sağlayan kişiler kira yardımı için başvuru yapabilirler.

Başvuru yapmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iletişime geçmek gerekir. Çevrim içi başvuru yapılabileceği gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait şubelerden yüz yüze başvuru da yapılabilir.

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kira yardımı için başvuru şartları arasında en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmasıdır. Kira yardımından faydalanmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldukları takdirde diğer şartları da yerine getirmesi gerekir. En önemli şart vatandaşlık şartı olmasına karşın farklı şartlar da vardır. Kira yardımı başvurusu için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Muhtaç durumda olmak.
 • Gelir sahibi olmamak.
 • Devlet tarafından verilen farklı yardımları almamak.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işveren ile çalışmamak.

Kira Yardımını Kimler Alabilir?

Kira Yardımını Kimler Alabilir

Kira yardımı alanlar şartları sağlayan kişilerdir. Kiracı konumda olan ve geçim sıkıntısı olan kişiler kira yardımına başvuru yapabilir. Kira yardımı almak isteyenler gerekli şartları sağladıkları takdirde devlet tarafından verilen bu yardımı almaya hak kazanabilir. Yardım alanlar herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmamalıdır. Sigortalı işe girdikleri takdirde kira yardımları kesilebilir.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yardım tutarı her sene iyileştirmeler yapılarak arttırılmaktadır. Kira yardımı başvurusu yapan kişilere belirli miktarlarda ödeme yapılmaktadır. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler belirli aralıklar ile bu yardımı almaya hak kazanırlar. Kira yardımı 2023 yılında güncellenmiştir.

Yeni tutar 900 Türk lirası ile 1.500 Türk lirası arasındadır. Kira yardımı için belirlenen tutarlar ve ödenen tutarlar arasında farklılıklar gözlenebilir. Burada önemli olan unsur başvuru yapan kişinin mevcut gelir durumu ve muhtaçlık seviyesidir.

Kira Yardımı Ne Zaman Verilir?

Kira yardımı verilme zamanı başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde 15 iş günüdür. İncelemeler genellikle 15 ila 30 gün arasında sürer. İncelemeler onaylandıktan sonra ise kira yardımı yapılmaya karar verildiği takdirde 15 gün içerisinde başvuru sahibine kira yardımı yapılır. Kira yardımı almak isteyenler, banka hesap bilgilerini mutlaka başvuru esnasında paylaşmalıdır. Banka hesabı olmayanlar ise PTT şubesinden kira yardımlarını alabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar? Başvurusu, Şartları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir