1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Doğalgaz Yardımı Almak Nasıl Yapılır? Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Doğalgaz Yardımı Almak Nasıl Yapılır? Doğalgaz Yardımı Başvurusu
0

Doğalgaz yardımı almak isteyenlerin e-Devlet platformu üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Yalnızca internet üzerinden yapılan başvurular, maddi açıdan yetersiz durumda olan vatandaşların doğalgaz yardımı almalarını sağlıyor. Doğalgaz yardımı almak için dikkat edilmesi gereken bazı etkenler ve karşılanması gereken şartlar bulunuyor.

Doğalgaz Yardımı Kimlere Veriliyor?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte ısınmak için doğalgaza duyulan ihtiyaç da arttı. Doğalgaza gelen zam ile birlikte pek çok kişi doğal gaz faturasını ödemekte zorlanıyor. Devlet tarafından sunulan doğalgaz yardımı vatandaşların kış aylarını daha rahat bir şekilde geçirmelerini amaçlıyor.

Aile Bakanlığı tarafından sunulan doğalgaz yardımı dar gelirli ailelere sunulacak. Bu yardımdan yararlanmak için vatandaşların aboneliklerinin olması gerekiyor. Bakanlık tarafından yardım için 3 milyar bütçe ayrıldığı biliniyor.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar Yapılacak?

Doğalgaz yardımı miktarının 450 ile 1.150 TL arasında olacağı biliniyor. Ailelerin doğalgaz faturalarını ödemekte zorlandıkları takdirde alabilecekleri bu yardım için abonelik şart koşuluyor. E-Devlet aracılığıyla başvurabileceğiniz yardım, kış aylarını daha kolay şekilde geçirmeniz konusunda yardımcı olmayı vadediyor.

Başvuruların internet üzerinden gerçekleşiyor olması oldukça pratiktir. Yalnızca bir kaç dakika içerisinde başvuruyu gerçekleştirebilir, şartları karşılaşıyorsanız kış boyunca doğalgaz yardımından faydalanabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Doğalgaz yardımı almak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru öncesinde karşılanması gereken şartların arasında;

 • Başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması,
 • Doğalgaz arzı sağlanan ilçe ve beldelerde yaşaması,
 • Başvuru yapan kişilerin SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi kriterlerini sağlaması,
 • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğalgaz aboneliği bulunması,
 • Ödenecek doğalgaz faturasını mesken abone grubuna ait olması yer alıyor.

Doğal gaz arzı 603 farklı ilçe için sağlanıyor. Bu ilçelerde ikamet eden ve hanesinde mesken türü doğalgaz aboneliği bulunan herkes doğalgaz yardımı için başvuruda bulunabilir. Hak sahibi olarak belirlenen vatandaşlara yapılan yardım miktarının çeşitli etkenler dolayısıyla değişeceği biliniyor.Başvuru koşullarını karşılayan kişilerin, yardımı alabilmeleri için e-Devlet üzerinden doğalgaz yardımı için gerekli başvuruyu gerçekleştirmeleri de zorunlu koşulan şartların arasında bulunuyor. Başvuruda bulunmayan vatandaşlar şartları karşılıyor olsalar dahi doğalgaz yardımından yararlanamayacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir