1. Anasayfa
 2. Genel

İlksan Doğum Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

İlksan Doğum Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?
0

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN), 1943 yılında kurulmuş ve Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Bu sandık, özellikle ilkokul öğretmenlerinin maaşlarının zamanında ödenmesini ve sosyal güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlamaktadır. İLKSAN, üyelerine çeşitli sosyal yardımlar sunarak onlara destek olmaktadır. Bu yardımlardan biri de İlksan Doğum Yardımıdır. İlksan doğum yardımı başvuruları, e-devlet üzerinden veya İlksan Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek belgelerle yapılabilir. Başvuruların onaylanmasının ardından yardım tutarı, başvuru sahibinin belirttiği banka hesabına en fazla 8 iş günü içerisinde yatırılır. Bu sayede üyeler, kolayca doğum yardımı alabilirler.

İlksan Doğum Yardımı Nedir ve Kimlere Verilir?

İlksan Doğum Yardımı, sandık üyelerine veya eşlerine sağlanan tek seferlik bir maddi yardımdır. Bu yardım, tam ve sağlıklı bir doğum gerçekleştiren sandık üyelerine verilir. Eğer hem anne hem de baba İLKSAN üyesi ise, her ikisi için de doğum yardımı ödemesi yapılır. İlksan doğum yardımından, rehber öğretmenlerden sınıf öğretmenlerine, müfettişlere kadar birçok unvanı taşıyan kişiler faydalanabilirler.

İlksan Doğum Yardımı Miktarı ve Başvuru Şartları

2024 yılında, İlksan doğum yardımı kapsamında üyelere 2.500 TL yardım yapılmaktadır. Başvuru yapabilmek için, başvuru esnasında belirtilen belgeleri çalıştıkları kurumun idari amirine onaylatmak gerekmektedir. Bu belgeler arasında, İlksan doğum yardımı başvuru formu ve aile nüfus kayıt örneği bulunmaktadır.

İlksan Doğum Yardımı Başvurusu ve Alımı

İlksan doğum yardımı başvuruları, e-devlet platformu üzerinden, MEBSİS aracılığıyla veya üye bilgi sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Başvurular onaylandıktan sonra en fazla 8 iş günü içerisinde doğum yardımı miktarı başvuru sahibinin belirttiği banka hesabına yatırılmaktadır.

İlksan Doğum Yardımı Geri Dönük Alınır mı?

İlksan doğum yardımı geri dönük olarak verilmemektedir. Yardım için başvuru yapıldıktan sonra işleme alınır ve geriye doğru ödeme yapılmaz.

İlksan, üyelerine sunduğu doğum yardımının yanı sıra emekli yardımı, evlenme yardımı, cenaze yardımı gibi pek çok sosyal yardım ve ikraz imkanı sağlamaktadır. Bu yardımlar, İlksan’ın üyelerine verdiği desteklerin sadece bir kısmını oluşturmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir