1. Anasayfa
 2. Genel

İşveren İşçiyi Evden Çıkarmaya Zorlayabilir mi? Evden Maaş Kesilir mi?

İşveren İşçiyi Evden Çıkarmaya Zorlayabilir mi? Evden Maaş Kesilir mi?
0

Evden çalışma zorunlu mu sorusuna cevap arayan işçiler için özellikle corona virüs salgınından sonra bir sürü iş yeri ve iş verenin işçilere dayatılan bir yöntemdir. Ancak günümüzde de iş modeli olarak devam etmektedir. Kimine göre evde çalışmak daha iyi olurken kimine göre daha sıkıntılı olabilmektedir. Özellikle evde imkanı, bilgisayarı, interneti olmayan bireylerin uzaktan çalışması imkansız hale gelmektedir.

İşveren İşçiye Uzaktan Çalışmak İçin Baskı Uygulayabilir Mi?

Evden çalışmak için baskı kuran iş verenlerin böyle bir hakkın olmadığını bilmeleri gerekmektedir.  Öncelikle işçilerin evden çalışabildiğini bilip bilmemek önceden öngörülebilen bir durum değildir. Bunun dışında işçileri çalışmaya zorlamadan önce, sözleşmelerine bakıp uzaktan çalışma maddesinin olup olmadığını görmek gerekmektedir. Eğer işçi işe girerken sözleşmesinde, iş veren işçinin çalışma ortamını istediğine göre değiştirme hakkı tanımlanmadıysa, evden çalışmaya zorlanamaz.

Eğer işçi işe başladığı zaman sözleşmesinde, işçinin çalışma ortamını değiştirilebilir hakkın tanımlandıysa, iş veren işçiyi evden çalışmak için zorlayabilir.

İşçi kendi isteğiyle evden çalışmak isteyebilir. Bu gibi durumlarda yine sözleşmesinde kendi isteğiyle yeri değişikliği yapılabilir maddesi yoksa kendisi değiştiremez. Burada iş verenin kabul etmesine bağlı kalınmıştır. Hükümet tarafından herhangi bir karar çıkarılmadığı zaman iş yerinden çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.

İş veren işçiye evde çalışmak için baskı uygulamaya devam ediyorsa, işçinin evde çalışmak istememesinin sebeplerini öğrenmelidir. İşçinin evde çalışmak istememe sebeplerinden biri ev ortamında internet, bilgisayar, bilgisayar programları, Mouse, Mouse pad, klavye, kulaklık, mikrofon ve çalışılan ortamdaki gerekli olan aletlere sahip olmamasından dolayıysa iş veren bunları temin etmekte yükümlüdür.

Psikolojik açıdan evde çalışmaya uygun olmayan ve hazır olmayan işçiler için de psikolojik destek için gerekli olan tüm ihtiyaçları, iş veren tarafından karşılanması gerekir.

Evden Çalışmada Ücret Kesintisi Olur Mu?

Uzaktan çalışmak zorunda olan ya da iş verenleri tarafından evden çalışılmaya yönlendirilen işçilerin ücretlerinde herhangi bir kesilme ya da azaltılma yapılamaz. Bu dönem içerisinde işçiler aynı eski dönemiymiş gibi iş yerine gidiyormuşçasına maaşları tam olacak şekilde yatırılması gerekmektedir. Aynı kurallar SGK primleri için geçerlidir.

Evden Çalışan İşçilerin Yemek ve Yol Ücretleri

Evden çalışma için iş yerlerinden ayrılan işçilerin aklında birden fazla soru işaretleri kalmıştır. İş yerine giderken yolu ve yemeği karşılayan birçok iş veren mevcuttur. Yol ve yemek ödeneklerinin işçilere sağlanması için işe başlarken işçilerin imzaladıkları sözleşmelerin maddelerine bakılmalıdır. Bu sözleşmelerde yemek ve yol ücretleri iş yerinden bağımsız olmasıyla birlikte eğer işçinin ücretine dahilse o durumda hiçbir şekilde ücretinde bir kesilme olmaz.

Eğer işçinin ücretinde yemek ve yol ücretleri gibi ek bir ücret belirlenmemişse ya da işçinin iş yerine göre ücretin belirlenmesi gibi bir madde söz konusuysa o halde iş veren bu ücreti ödememek için bir hakka sahiptir. İş verenin inisiyatifine göre verilip verilmemesi kendi aralarında kararlaştırılması gereken bir durumdur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir