1. Anasayfa
 2. Genel

Kadınlar Nasıl Erken Emekli Olabilir?

Kadınlar Nasıl Erken Emekli Olabilir?
0

Kadınlar için erken emeklilik kadınlarda hayat kalitesi için olumlu bir durum sağlamaktadır. Sigortalı bir şekilde çalışan kadınlar ilk sigortaya başlandıkları tarihten itibaren sigortalı olmak için belirlenen süreyi doldurmaya başlarlar. Fakat daha erken emekli olmak kadınlara verilen bir avantajdır. Sigortadan emekli olmak için, prim günü, yıl ve yaş şartlarının yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Kadınlarda Erken Emeklilik İçin Doğum Borçlanması

Kadınlarda erken emeklilik için, kadınların birçoğu bu yola baş vurur. Kadın çalışanlar geçmiş senelerde çıkarılmış olan yeni yasa ve düzenlemelerle kendi çocukları sebebiyle prim kazanabilirler. Bu hak öncelikle SSK’ da çalışan kadınlar için yapılmıştır. Daha sonra bağ kurlu kadınların bu haktan yararlanması için anlaşmalar imzalanmıştır.

Doğum borçlanması hakkı kadınların 3 çocuğuna kadar kullanma şartı vermektedir. Bu 3 çocuk için 2160 gün yani tam olarak 6 sene erken emekli olma hakkı sağlamaktadır. Burada annelerin dikkat etmesi gereken tek şart borçlanacağı çocukların, annenin sigortalı olduğu tarihlerden sonra dünyaya getirmiş olması gerekmektedir. Eğer anne çocuğunu sigortalı olmadan önce dünyaya getirdiyse bu haktan yararlanamamaktadır. Fakat anneler bu gibi durumlarda haktan yararlanmak istiyor. Ama düzenlemelerde geçerli olmadığı için bu hak onlara tanımlanmamaktadır. Öğrencilerin okudukları dönemlerde staj için başlatılan sigortalar, emeklilikte geçerli olmamaktadır. Doğum borçlanmasında staj için yapılan sigortalar da geçerli sayılmaktadır.

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

Kadın emekliliği doğum borçlanması sayesinde daha erkene çekilebildiği için çok büyük avantaj olmaktadır. Doğum borçlanması için bazı şartlar gerekmektedir.

 • Doğum Yapmadan Önce SGK tescili gerekir.
 • Doğum gerçekleştirildikten 1- 2 sene içinde kişinin ismine herhangi bir şekilde primin yatırılmamış olması gerekmektedir. ( Eğer kişiye bazı bölümlerde prim yattıysa yine aynı süreçler içinde prim yatırılmamış süreler borçlanır.)
 • Çocuk dünyaya getirildikten sonraki 2 sene içinde çocuğun sağ olması gerekmektedir.

Sigortalı Olmanın Yararları

Kadınların erken emekli olmak istemelerinin sebebi, sigortalı olmanın birden fazla avantajı olmasından dolayıdır.

 • Son zamanlarda hastane ve ilaç fiyatları çok fazla artmıştır. Özellikle hastalıklara hazırlıksız yakalanmış bireyler aniden hastaneye yatmak durumunda kalabilir. Eğer bireyin sigortası yoksa hem çok yüklü bir miktar ödemektedir hem de hastanenin kötü şartlarından yararlanmaktadır.

Yurt dışına gitmek için olası rahatsızlıklarla karşılaşmamak için sağlık sigortasını beraberinde götürmek gerekmektedir.

 • Trafikte olası bir kazadan dolayı oluşabilecek ölümler için trafik sigortası olması gerekmektedir.
 • Doğal afetlerden dolayı oluşabilen sel, deprem, tsunami, dolu gibi doğa olayları yüzünden evlerde felaketler yaşanabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için Konut Sigortası ya da İş Yeri Sigortası edinmek gerekir. Deprem için ise alınması gereken Zorunlu Deprem Sigortasıdır. Bu sigorta hem konutları hem de evde yaşayan bireyler için gerekir.
 • Herhangi bir vefat ya da sakatlık olduğu zaman hem kazazedenin yakınlarını hem de bireyin kendisine çok büyük bir maddi yük binmektedir. Bunun önüne geçebilmek için Hayat Sigortası yapılması gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir