1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

E-Devlet 1100 TL Yardım Başvurusu

E-Devlet 1100 TL Yardım Başvurusu
0

E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu vatandaşların yoğun olarak kullandığı bir yardımdır. Sizlerin de bildiği üzere özellikle pandemi sürecinden sonra birçok aile ekonomik sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Esnaflar ise dükkanlarını kapatmak zorunda kalarak bu süreçten olumsuz olarak etkilenmiştir. Devlet kurum ve kuruluşları, vatandaşların içerisinde bulundukları ekonomik sıkıntılardan kurtulabilmeleri için sosyal yardımlarda bulunmaktadır. 1100 TL değerindeki nakit para yardımı da bunlardan bir tanesidir.

Vatandaşlara sosyal yardımlarda bulunan kurumlardan bir tanesi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır. Bakanlık, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve pandemiden olumsuz yönde etkilenen vatandaşlara faz-3 sosyal destek kapsamında 1100 TL yardımda bulunacaktır. Bu yardıma e-devlet kanalı üzerinden başvurulabileceği gibi aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla da başvuruda bulunulabilir.

E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu

E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu için vatandaşların e-devlet hesaplarına giriş yaparak bakanlığın hizmet sayfasına gitmeleri yeterlidir. Bu sayfada yer alan ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine tıklayarak başvurunuzu ilgili birimlere iletebilirsiniz. Aynı zamanda size en yakın il müdürlüklerini ziyaret ederek bir form doldurabilir ve başarıyla başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonuçları ise yoğunluğa bağlı olarak 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı cep telefonu numaranıza kısa mesaj olarak gönderilir.

E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve bu nedenle temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan dar gelirli aileler, 1100 TL başvurusu nasıl yapılır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Az önce de bahsedildiği gibi yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bakanlığa bağlı il müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binası ziyaret edilerek de başvuruda bulunmak mümkündür. Eğer e-devlet kanalı üzerinden başvuruda bulunmak istiyorsanız şu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Öncelikle T.C. kimlik numarası ve PTT şubelerinden alınan şifre bilgileri ile e-devlet kanalına giriş yapmalısınız.
 • Giriş işleminin ardından alt kısımda yer alan ‘’Hizmetler’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Hizmetler ekranında bulunan ‘’Kurumlar’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Kurumlar sekmesine tıkladığınızda karşınıza birçok seçenek gelecektir. Üçüncü sırada yer alan ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ sekmesine tıklamanız gerekir.
 • Bu sekmeye tıkladığınızda kurum tarafından verilen hizmetlerin tamamı karşınıza gelecektir. Bu hizmetler arasından ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ seçeneğine tıklamanız gerekir.

Karşınıza gelen son ekranda yeni bir başvuru oluşturarak talebinizi ilgili birimlere iletmeniz mümkündür. Ancak yardım talebinde bulunmadan önce kurum tarafından istenen şartların tamamını sağladığınızdan emin olmanız gerekir. Bu şartlar genellikle maddi ve sosyal durumlar ile alakalıdır. ALO 144 numaralı sosyal yardım hattı ise sizlere bu süreçte destek verebilmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu hat üzerinden aklınıza takılan soruların yanıtını bulmanız mümkündür. E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

1100 TL Ne Yardımı?

1100 TL ne yardımı gibi soruların sıklıkla sorulduğu ve yanıt arandığı görülmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurum ve kuruluşu yardıma muhtaç vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaktadır. 1100 TL tutarındaki nakdi yardım da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan bir tanesidir. Bu yardım yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan bireyler içindir. E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu şartları son derece karşılanabilir şartlardır. .

1100 TL yardım, pandemi sürecinden sonra belirli fazlar dahilinde vatandaşlara verilmeye başlamıştır. Bu yardım tek seferliktir. Yani her ay verilmesi söz konusu değildir. Başvurusu onaylanan vatandaşlar ise belirtilen tarihler arasında PTT şubelerini ziyaret ederek yardım tutarını çekebilmektedir. Vatandaşların bu ziyaretleri sırasında kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekir.

Başvurusu sırasında bir IBAN numarası belirten vatandaşlar, yardım tutarını direkt ilgili IBAN numarası üzerinden alabilmektedir. Böylece bankanın ATM’lerine giderek yardım parasını çekmek mümkün olacaktır. Bakan Derya Yanık, bu yardımlardan iki milyondan fazla hanenin yararlandığını ve yardımların süreceğini belirtmiştir. Eğer sizler de ekonomik anlamda zor günler yaşıyorsanız E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Kimler 1100 TL Yardım Alabilir?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve bu doğrultuda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu ile alınabilecek olan yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar, kimler 1100 TL yardım alabilir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. 1100 TL nakdi para yardımı almak isteyen vatandaşların bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartlar ve yardımı kimlerin alacağı aşağıda belirtilmiştir:

 • Hane geliri asgari ücretin üçte birinden az olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Herhangi bir yerden gelir elde etmeyen ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar
 • İŞKUR tarafından verilen ödeneklerden faydalanmayan dar gelirli aileler
 • Faz-1 ve Faz-2 kapsamında verilen yardımlardan faydalanmayan fakat gerekli şartları taşıyan aileler
 • %40 üzeri engelli olan ve bu nedenle bir işte çalışamayan vatandaşlar
 • Pandemi nedeniyle dükkanını kapatmak zorunda kalan ve gelir kaynağı kesilen esnaflar

Yukarıda belirtilen vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1100 TL tutarındaki nakit para yardımından faydalanabilmektedir. Eğer sizler de bakanlık tarafından belirtilen şartların tamamını eksiksiz bir şekilde sağlıyorsanız bu yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz.

1100 TL Yardım Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1100 TL sosyal yardımdan faydalanmak istiyorsanız öncelikle 1100 TL yardım başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurabilmek için e-devlet kanalını ziyaret ederek yukarıda belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemi sizlerin kişisel bilgilerinizi hazır olarak getirdiği için herhangi bir soruyu yanıtlamanız şart değildir. Yalnızca başvur butonuna tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür.

Eğer e-devlet dışında kalan yöntemler ile başvuruda bulunmak istiyorsanız öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret etmeniz gerekir. Burada sizlere bir form verilecektir. Formda genellikle maddi ve sosyal durumunuzu tespit etmeye yönelik sorular yer alır. Formda yer alan soruların tümünü doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmanız durumunda başvurunuz başarıyla alınacak ve yaklaşık 30 gün içerisinde tarafınıza sonuç bildirilecektir.

Form doldurabilmek için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise bakanlığa bağlı il müdürlüklerini veya sosyal hizmet noktalarını ziyaret etmektir. Ancak bu işlemlerin tamamı sizleri uğraştırabilir. Bu nedenle en kolay yöntem olan e-devlet kanalını tercih etmeniz önerilir. Başvurunuz sonuçlandırıldığında cep telefonunuza SMS gönderilecektir. Eğer başvuru sorgulama işlemini manuel olarak gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıda yer alan başlığı incelemeniz gerekir.

1100 TL Yardım Sorgulama

E-Devlet 1100 TL Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşlardan gelen talepleri 30 gün içerisinde inceleyerek sonuçlandırmaktadır. Ancak bazı zamanlarda yoğunluk yaşandığı için başvuru sonuçlarının açıklanması 60 günü bulabilmektedir. Bu nedenle vatandaşlar 30 gün içerisinde bir geri dönüş alamazlarsa 1100 TL yardım sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

Yardım sorgulama işlemi e-devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Eğer E-Devlet 1100 TL yardım başvurusu ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız internet tarayıcınız üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine gitmeniz gerekecektir. Ardından ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ butonuna tıklayarak giriş yapabilir ve başvurunuzun ne durumda olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzun hala değerlendirme aşamasında olduğunu görüntülüyorsanız cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayarak konu ile alakalı detaylı bilgi almanız mümkündür. Aynı zamanda bu hat üzerinden aklınıza takılan soruların yanıtını alabilir ve gerekli durumlarda yönlendirme isteyebilirsiniz. Bu hat, yardıma muhtaç vatandaşların doğru kanallar üzerinden yardım başvurusunda bulunabilmesi için özel olarak oluşturulmuştur. Kurumun resmi web sitesi de yardımlar ile alakalı detaylı bilgileri barındırmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir