1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

SED Yardımı İle İlgili Merak Edilenler

SED Yardımı İle İlgili Merak Edilenler
0

Devlet kurum ve kuruluşları, dar gelirli ailelere bazı sosyal yardımlarda bulunur. SED yardımı da bunlardan bir tanesidir. Yardıma başvuruda bulunan ve olumlu sonuç alan aileler, çocuklarının ihtiyaçlarının giderilebilmesi amacıyla sosyal destek almaktadır.

Diğer yardımlarda da olduğu gibi SED yardımlarından faydalanmak isteyen ailelerin bakanlık tarafından belirlenen bazı şartları sağlaması gerekir. Bu şartlardan birini veya birkaçını sağlamayan ailelerin SED yardımı alabilmeleri mümkün değildir.

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı nedir sorusu sıklıkla sorulur. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED), yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla verilen ekonomik ve psikolojik destekleri kapsar.SED yardımısayesinde ailelerin çocukları için temel ihtiyaçları karşılaması amaçlanmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen SED yardımı, geçici ve süreli olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Ailelere bu yardım kapsamında belirlenen tutarda nakit para desteği verilir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımından faydalanmak isteyen aileler, SED yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak etmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen ailelerin bakanlığa bağlı il müdürlüklerini veya sosyal hizmet merkezlerini şahsen ziyaret ederek dilekçe vermeleri gerekecektir.

E-devlet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen aileler ise internet tarayıcısı üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru adresine gitmeli ve istenen işlemleri gerçekleştirmelidir.

SED Yardımı Başvuru Formu Örneği

Eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen SED yardımından faydalanmak istiyorsanız SED yardımı başvuru formu örneği ile alakalı bilgi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bu formun bir örneğine bakanlığa ait resmi web sitesi üzerinden ulaşmanız mümkündür.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezlerine giderek form doldurabilirsiniz. Başvurunuzun işleme alınabilmesi için formda yer alan bilgilerin tamamını eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekecektir.

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımı ne kadar sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. Bu yardımın tutarı pek çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir. 2022 yılı itibarıyla verilen SED yardımı tutarı şu şekildedir:

 • İlköğretim düzeyinde eğitim gören erkek öğrenci için 45 TL, kız öğrenci için 50 TL.
 • Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören erkek öğrenci için 55 TL, kız öğrenci için 75 TL.

Yukarıda verilen tutarlar, her ay ailenin Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır.

SED Yardımı Sorgulama

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) başvurusunda bulunan aileler genellikle 30 gün içerisinde geri dönüş almaktadır. Ancak bu süre içerisinde başvurusu sonuçlanmayan ailelerin SED yardımı sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri gerekecektir.

SED yardımı sorgulama işlemi için internet tarayıcınız üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine gitmeniz yeterlidir. Bu adreste daha önce yapmış olduğunuz başvuruların güncel durumu yer alacaktır.

sed yardımı

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

SED yardımı kayıt bulunamadı ne demek sorusu, bu yardıma başvuruda bulunan aileler tarafından sıkça sorulur. Eğer başvurunuzu sorgularken kayıt bulunamadı gibi bir ibare ile karşılaşıyorsanız bu durum yardımınızın kesildiği veya başvurunuzun reddedildiği anlamına gelir.

Bazı durumlarda bir hatadan dolayı bu ibareyi görmeniz mümkündür. Bu nedenle net bilgi alabilmek için cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını aramanız gerekecektir.

SED Yardımı Alanlar Yorumları

SED yardımı alanlar yorumları pek çok vatandaşı yakından ilgilendirir. Vatandaşlar bu yardıma başvuruda bulunmadan önce daha önce yardım alan kişilerin yorumlarını merak etmektedir. Bu yorumlara ulaşabilmek için internet üzerinden aracı siteleri ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

sed yardımı

Şikayetvar web sitesi bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Bu site pek çok konuda kullanıcıların yorum yapmasını sağlar. Şikayetvar web sitesini ziyaret ederek yardımdan faydalanan diğer vatandaşların yorumlarına göz atabilirsiniz.

SED Yardımı E Devlette Gözükmüyor

SED yardımı e devlette gözükmüyor sorunu pek çok kişinin başına gelebilir. Eğer e-devlet üzerinden SED yardımı ile alakalı herhangi bir sekmeyi görüntüleyemiyorsanız bu durumda bakanlığa bağlı il müdürlükleri ile sosyal hizmet merkezlerini ziyaret etmeniz gerekecektir.

İl müdürlüklerini veya sosyal hizmet merkezlerini ziyaret ettiğinizde sizlere bir form verilir. Bu formu doldurarak başvurunuzu ilgili birimlere iletmeniz mümkündür.

SED Yardımı Neden Yatmadı?

SED yardımı neden yatmadı gibi sorular, bu yardımı almaya hak kazanan aileler tarafından pek çok kez sorulur. Bazı durumlarda yoğunluğa bağlı olarak yardımlar geç yatırılabilmektedir. Genellikle ocak ve temmuz aylarında bu yardımların geç yatırıldığı görülür.

Eğer yardım zamanında yatmadıysa nedenini öğrenebilmek için cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımından faydalanarak çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamak isteyen aileler, SED yardımı kimlere verilir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. SED yardımı yalnızca ekonomik açıdan çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere verilmektedir.

Ailenin bu yardımı alabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve muhtaçlık sınırının altında yaşaması şarttır. Aynı zamanda ailenin en az bir çocuğa sahip olması gerekecektir.

SED Yardımı Yattı mı?

SED yardımı yattı mı sorusu, bu yardımdan faydalanan aileler tarafından sorularak yanıt aranır. SED yardımı her ayın 1’i ile 10’u arasında ailenin Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. An itibarıyla geçtiğimiz hafta bu yardım hesaplara yatmıştır.

Yardım alan aileler, Ziraat Bankası hesaplarını kontrol ederek yardımın yatıp yatmadığını kontrol edebilirler. Bankanın mobil uygulamasını cep telefonuna indirmek yeterli olacaktır.

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak?

SED yardımı ne zaman yatacak sorusunun aileler tarafından sıklıkla sorulduğu görülür. SED yardımı genellikle her ayın 1’i ile 10’u arasında ailelerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılır. Ancak bazı aylarda yoğunluğa bağlı olarak bu süreler değişebilir.

SED yardımı ülke genelinde aynı anda yatmaz. Yoğunluğu önlemek amacıyla bu yardımın il bazında yatırıldığı bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak bankanızın mobil uygulamasını ziyaret etmeniz gerekir.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı hangi durumlarda kesilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, SED yardımı ailenin ekonomik durumunda meydana gelen olumlu değişimler sonucunda kesilir. Ayrıca aileler istenen şartları artık taşımamaya başlarsa bu yardım kesilecektir.

Şartları taşımaya devam etmenize rağmen yardım kesildiyse bakanlık yetkilileri ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bunun için ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

SED Yardımı Yatan İller

Az önce de bahsettiğimiz gibi SED yardımı il bazında yatırılmaktadır. SED yardımı yatan iller 2022 Eylül itibarıyla şunlardır:

 • Adana
 • Adıyaman
 • Afyonkarahisar
 • Ağrı
 • Amasya
 • Ankara
 • Antalya
 • Artvin
 • Aydın
 • Balıkesir
 • Bilecik
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Bolu
 • Burdur
 • Bursa
 • Çanakkale
 • Çankırı
 • Çorum
 • Diyarbakır

Diğer iller de ay içerisinde yardımları alabilecektir. Daha fazla bilgi alabilmek için kurumun il müdürlüklerini ziyaret edebilir veya cep telefonu ile görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

SED Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen SED yardımlarından faydalanan vatandaşlar, SED yardımı ayın kaçında yatıyor sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. SED yardımı her ayın 1’i ile 10’u arasında vatandaşların hesaplarına yatırılır.

SED yardımı ocak ve temmuz ayları başta olmak üzere bazı aylarda yoğunluk nedeniyle daha geç yatırılabilir. Eğer ay sona ermesine rağmen yardımınız hesabınıza geçmediyse cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı hattı arayarak bilgi almanız gerekecektir. Bu hat sizlere destek olunması amacıyla oluşturulmuştur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir