1. Anasayfa
 2. Belediye Yardımları

Gıda Yardımı Başvurusu Yap! Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Gıda Yardımı Başvurusu Yap! Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
0

Günümüzde birçok devlet kurum ve kuruluşu, dar gelirli vatandaşların beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla gıda yardımında bulunmaktadır. Bakanlıklardan, belediyelerden, vakıflardan ve benzer kuruluşlardan gıda yardımı alabilmek için gıda yardımı başvurusu formu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurmak isteyen dar gelirli vatandaşların ilgili kurumun hizmet binasını veya resmi web sitesini ziyaret etmeleri yeterlidir.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu pek çok kez sorulur. Gıda yardımı başvurusunda bulunabilmek için kurumun hizmet binasını ziyaret ederek veya resmi web sitesine giderek form doldurmanız gerekecektir. Aynı zamanda e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak mümkündür. Bunun için internet tarayıcınızdan https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gitmeli ve ilgili sayfa üzerinde istenen soruları yanıtlamalısınız.

Gıda Yardımı Başvurusu Yap! Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Gıda ve Erzak Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Birçok kurum ve kuruluş yardıma muhtaç vatandaşlara gıda yardımında bulunur. Gıda ve erzak yardımı yapan kurum ve kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

Gıda Yardımı Başvurusu Yap! Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Kızılay
 • Valilikler ve Kaymakamlıklar
 • İl ve ilçe belediyeleri
 • Vakıflar ve Dernekler
 • SANKO

Yukarıda sıralanan kurum ve kuruluşlar, gerekli şartları sağlamaları halinde dar gelirli vatandaşlara gıda ve erzak yardımında bulunmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) yardıma muhtaç vatandaşlara gıda yardımında bulunmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelecek olursak, öncelikle https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/yurt-ici-kuru-gida-yardimlari adresindeki formu doldurmalı ve gerekli belgeler ile bölge müdürlüklerine göndermelisiniz. Gönderim işlemini bizzat yapabileceğiniz gibi posta yoluyla da yapmanız mümkündür.

Gıda Yardımı Başvurusu Yap! Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu pek çok kez sorulur. Belediyeler tarafından verilen gıda yardımından faydalanabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresindeki uygulamaya gitmeli ve formu doldurmalısınız. Ayrıca belediyenin hizmet binasını ziyaret ederek başvuru gerçekleştirmeniz mümkündür. Yönlendirme isteyebilmek için ALO 153 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu, dar gelirli vatandaşlar tarafından araştırılır. Bu kurumdan gıda yardımı alabilmek için size en yakın hizmet noktasına gitmeli ve istenen evrakları teslim etmelisiniz. Ayrıca bu noktada sizlere verilen formu doldurmanız gerekecektir.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı merak edilmektedir. 81 ilde şubesi bulunan Kızılay’a gıda yardımı talebinde bulunabilmek için bu şubeleri ziyaret ederek bir form doldurabilirsiniz. Ayrıca ALO 168 Kızılay çağrı merkezini arayarak aklınızdaki sorulara yanıt bulabilir veya yönlendirme isteyebilirsiniz.

SANKO Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SANKO Vakfı, yardıma muhtaç vatandaşlara gıda yardımında bulunarak onların beslenme ihtiyacını karşılamaktadır. SANKO gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu ise birçok kez sorulur. SANKO gıda yardımı başvurusu için vakfın resmi web sitesine gidebilir ve online form doldurabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandırıldığı takdirde kayıtlı cep telefonunuza bir kısa mesaj gönderilecektir.

Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı başvuruları kurumdan kuruma değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Ancak 30 gün içerisinde geri dönüş yapılmayan başvurular için gıda yardımı başvurusu sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Sorgulama yapabilmek için kurumun hizmet binasını ziyaret edebilir veya kurumu cep telefonu ile arayabilirsiniz.

Belediye Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediye gıda yardımı başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri, ALO 153 numaralı belediye destek hattını aramalıdır. Bu hattı aradığınızda bulunduğunuz ilin belediye operatörü sizleri karşılayacak ve başvurunuzun güncel durumunu sizlere iletecektir. Aynı zamanda belediye binasını ziyaret ederek veya https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine giderek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gıda yardımı başvurusu sorgulama işlemi için size en yakın hizmet noktasına gidebilirsiniz. Burada T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yapılacak ve başvurunuzun güncel durumu tarafınıza iletilecektir.

Kızılay Gıda Yardım Başvurusu Sorgulama

Kızılay gıda yardım başvurusu sorgulama işlemi için https://www.kizilay.org.tr/iletisim adresine giderek iletişim formunu doldurabilir veya cep telefonunuzdan ALO 168 numaralı Kızılay çağrı merkezini arayabilirsiniz. Aynı zamanda Kızılay temsilciliklerine giderek sorgulama yapmanız mümkündür.

Gıda Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Gıda yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır gibi sorular pek çok kez sorulur. Kurumdan kuruma değişmekle beraber başvurular genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Ancak bazı zamanlarda yoğunluk yaşanabileceği için bu süre 60 güne kadar çıkabilir. 60 günden fazla süren incelemeler hakkında bilgi alabilmek için ilgili kurum ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Yapılır?

Gıda yardımı kaç ayda bir yapılır sorusunun yanıtını verecek olursak, bu yardımların her ay verilebildiği gibi iki ayda bir veya yılda bir verildiğini de söyleyebiliriz. Örneğin belediyeler tarafından verilen gıda yardımları genellikle her ay ailelere ulaştırılır. Bu yardımlar vatandaşın sosyal yardım kartına bakiye olarak yüklenebileceği gibi direkt yardım kolisi olarak da gönderilebilir.

Gıda Yardım Parası Ne Kadar?

Gıda yardım parası ne kadar sorusunun yanıtı merak edilir. Gıda yardım parası 300 TL’den 1000 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Kurumdan kuruma bu tutar değişebileceği gibi aynı zamanda başvuru sahibinin muhtaçlık düzeyine göre de yardım tutarı değişebilir. En net bilgiyi alabilmek için yardım başvurusunda bulunacağınız kurum ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Gıda Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Gıda yardımı başvurusu telefon numarası;belediyeler için ALO 153, Kızılay için ALO 168, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı içinse ALO 144’tür. Bu numaraları arayarak gıda yardımı ile alakalı bilgi alabilir ve yönlendirme isteyebilirsiniz.

Erzak ve Gıda Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Erzak ve gıda yardımı başvurusu için gerekli belgeler kurumdan kuruma değişir. Bu belgeler genellikle şunlardır:

 • T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Özel durumlara sahip olan vatandaşlar için ilgili durumu gösteren rapor veya belgeler

Yukarıda yer alan belgelerin ilgili kuruma teslim edilmesi gerekecektir.

Erzak ve Gıda Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Erzak ve gıda yardımından kimler yararlanabilir sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmıştır:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Engelliler ve bakıma muhtaç yaşlılar
 • Dul kadınlar, yetim ve öksüz çocuklar

Yukarıda belirtilen kişiler kurum ve kuruluşlardan gıda yardımı alabilir.

Gıda Yardım Kolisinde Neler Var?

Gıda yardım kolisinde neler var sorusu pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Gıda yardım kolisinde yer alan ürünler şunlardır:

 • Makarna
 • Salça
 • Un
 • Mercimek
 • Bulgur
 • Pirinç
 • Toz veya küp şeker
 • Çay
 • Ayçiçek yağı
 • Tuz
 • Kahvaltılık ürünler
 • Fasulye
 • Nohut

Bu ürünler kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir.

Gıda Yardımı Reddedildi, Feshedildi Ne Demek?

Gıda yardımı reddedildi feshedildi ne demek sorusu, sorgulama sırasında bu ibare ile karşılaşan ihtiyaç sahipleri tarafından merak edilir. Eğer sorgulama sırasında reddedildi, feshedildi gibi bir ibare ile karşılaşıyorsanız bu durum başvurunuzun onaylanmadığı anlamına gelir.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Gıda yardımı kapsam dışına çıktı ne demek sorusunun yanıtını verecek olursak, kapsam dışına çıktı ifadesi başvuru sahibinin gerekli şartları taşımadığı anlamına gelir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir