1. Anasayfa
 2. Belediye Yardımları

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu?

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu?
0

Eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte öğrencilerin eğitim ihtiyaçları da artış göstermiştir. Durum böyle olunca dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına destek olmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kampanya başlatılmıştır. İBB eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu ise İstanbul’da ikamet eden dar gelirli aileler tarafından pek çok kez sorulur.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu

İBB eğitim yardımına başvuruda bulunabilmek için öncelikle istenen şartları sağlamanız gerekecektir. Şartları sağladıktan sonra ‘’İstanbul Senin’’ mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek form doldurabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Askıda Eğitim Destek Paketi Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul sınırları içerisinde ikamet eden dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Askıda eğitim destek paketi başvuru işlemleri için tek yapmanız gereken ‘’İstanbul Senin’’ uygulamasını cep telefonunuza indirmek ve form doldurmaktır.

Başvurular 9 Ekim 2022 tarihine kadar devam edecektir. Bu yardımdan yalnızca ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören çocuklar faydalanabilir. Yardım tutarı ise 500 TL olarak belirlenmiştir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşların İstanbulkartlarına bu tutar bakiye olarak aktarılacaktır.

İBB Öğrenci Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Eğer İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan öğrenci destek paketine başvuruda bulunduysanız 30 gün içerisinde başvurunuz incelenerek tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. 30 gün içerisinde yapılmayan geri dönüşler için İBB öğrenci destek paketi başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Başvurunuzun güncel durumunu öğrenebilmek için belediyenin hizmet noktalarını ziyaret edebilir veya ALO 153 numaralı belediye destek hattını arayabilirsiniz. Ayrıca https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama adresine giderek saniyeler içerisinde sorgulama yapmanız mümkündür.

İBB Eğitim Destek Paketi Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen eğitim destek paketinden faydalanmak istiyorsanız İBB eğitim destek paketi başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurabilmek için belediyenin hizmet noktalarını ziyaret edebilir veya ‘’İstanbul Senin’’ uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Başvuru formunu doldururken bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Formda yer alan soruların tamamını kendinize göre doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekecektir. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplandırmanız durumunda başvurunuz işleme alınmayacak ve olumlu sonuçlanmayacaktır.

İBB Eğitim Destek Paketi Yardımından Kimler Yararlanabilir?

İBB eğitim destek paketi yardımından kimler yararlanabilir sorusu İstanbul’da ikamet eden dar gelirli vatandaşlar tarafından sıkça sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Bu destek paketinden faydalanmak için sağlamanız gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve İstanbul ili sınırları içerisinde ikamet etmek
 • Öğrencinin ilköğretim, ortaöğretim veya lise düzeyinde eğitim görmesi
 • Öğrencinin devlet okullarında veya özel okullarda %100 burslu okuyor olması
 • Öğrencinin normal öğretim süresi içerisinde eğitimine aktif olarak devam etmesi

Yukarıda yer alan şartları sağlamanız durumunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunabilir ve eğitim destek paketinden faydalanabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına kırtasiye yardımında bulunarak onların eğitim materyallerini karşılamaktadır. İBB kırtasiye yardımı başvuru işlemleri için İstanbul Senin mobil uygulamasını indirmeniz ve başvuruda bulunmanız gerekir.

Belediyeye ait hizmet noktalarını ziyaret ederek kırtasiye yardımına başvuruda bulunmanız mümkündür. Başvurunuz alındıktan sonra 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacak ve başvurunuzun sonucu sizlerle paylaşılacaktır.

İBB Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatacak?

İBB eğitim yardımı ne zaman yatacak sorusu, belediyeye eğitim yardımı talebini ileten ve olumlu sonuç alan vatandaşlar tarafından pek çok kez sorulmaktadır. Yardımlar eğitim öğretim dönemi başladıktan sonra 1 ay içerisinde vatandaşların İstanbulkartlarına yatırılmaktadır. Ancak bazı zamanlarda yoğunluğa bağlı olarak bu sürelerde değişiklikler gözlemlenebilir.

Eğer 30 gün içerisinde yardım tutarı tarafınıza iletilmezse belediye ile iletişime geçerek durum hakkında bilgi almanız gerekecektir. Belediye personelleri sizleri gerekli tüm konularda bilgilendirecek ve aklınıza takılan soruların yanıtını verecektir.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB kırtasiye yardımı başvurusu için gerekli belgeler mutlaka eksiksiz bir biçimde temin edilmelidir. Bu belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Veli kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Öğrenci kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Öğrenci engelli ise bu durumu gösteren sağlık kurulu raporu
 • İkametgah belgesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen kırtasiye yardımına başvuruda bulunabilmek için yukarıda sıralanan belgeleri eksiksiz bir biçimde temin etmeniz ve belediyeye iletmeniz gerekecektir. Belgelerde eksiklik olması durumunda başvurunuz işleme alınmayacaktır.

İBB Eğitim Yardımı Ne Kadar?

İBB eğitim yardımı ne kadar Sorunsuz sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma muhtaç ailelerin öğrenim gören çocukları için verilen eğitim yardımının tutarı 500 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar ailelerin İstanbulkartlarına yılda bir kez yatırılmaktadır.

Gelecek yıl eğitim yardımından faydalanabilmek için başvurunuzu tekrarlamanız gerekir. 2022 yılı itibarıyla başvurular 9/10/2022 tarihine kadar sürecektir. Başvurusu onaylanan vatandaşlar bu 500 TL’lik yardımı 30 gün içerisinde alabilecektir.

İBB Kırtasiye Yardımı Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ilettiğiniz kırtasiye yardımı başvurusu 30 gün içerisinde sonuçlandırılmazsa İBB kırtasiye yardımı sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu işlem için belediyenin hizmet noktalarına bizzat gidebileceğiniz gibi aynı zamanda cep telefonunuzdan ALO 153 numaralı belediye destek hattını aramanız da mümkündür.

Eğer internet üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama adresine giderek istenen soruları yanıtlamanız yeterli olacaktır. Böylece başvurunuzun son durumu sizlere bildirilecektir.

İBB Kırtasiye Yardımı Online Başvurusu

İBB kırtasiye yardımı online başvurusu için tek yapmanız gereken cep telefonunuzun mobil uygulama mağazasına gitmek ve ‘’İstanbul Senin’’ isimli uygulamayı indirmektir. Bu uygulamayı indirdikten sonra ilgili ekranda yer alan formu doldurmanız halinde başvurunuzu alınacak ve sonuçlandırıldığında tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Başvurunuzun işleme alınabilmesi için uygulamaya giriş yapmalı ve formda yer alan tüm soruları eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. Bu süreçte yardıma ihtiyaç duyarsanız ALO 153 numaralı hattı arayarak belediye personellerinden destek alabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Nereden Alınır?

İBB kırtasiye yardımı nereden alınır gibi sorular İstanbullu vatandaşlar tarafından sıkça sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Kırtasiye yardımından faydalanabilmek için öncelikle bir başvuru gerçekleştirmeniz gerekir. Başvurular belediye hizmet noktalarından ve İstanbul Senin uygulaması üzerinden alınmaktadır.

Başvuru yaptıktan sonra bir inceleme gerçekleştirilecek ve tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Başvurunuzun onaylanması halinde yardım tutarı olan 500 TL İstanbulkartınıza yatırılır. Sizler bu tutarı kırtasiye malzemeleri satışı yapan bir iş yerinde kolayca harcayabilir ve eğitim materyali ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

İBB Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri

İBB eğitim yardımı değerlendirme kriterleri pek çok vatandaş tarafından merak edilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şeffaflık ilkesine bağlı kalarak yapılan değerlendirmelerde hangi kriterleri göz önüne aldığını belirtmektedir. Belediye tarafından yapılan açıklamalara göre eğitim yardımı değerlendirilirken öğrenci velisinin gelir durumu, ebeveynlerin medeni durumu ve öğrencinin özel durumları göz önüne alınmaktadır.

Aile içerisinde yer alan kişi sayısı, öğrenci sayısı ve ailenin muhtaçlık durumu göz önüne alınarak başvurular değerlendirilmektedir. Bu başvuru ile alakalı daha fazla bilgi almak, aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak ve yönlendirme istemek için tek yapmanız gereken belediye hizmet noktalarını ziyaret etmek veya ALO 153 numaralı hattı aramaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir