1. Anasayfa
 2. Belediye Yardımları

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları
0

İBB burs başvurusu yapmak isteyenler için kolay yöntemler önermektedir. Büyükşehir Belediyesi’nin burs başvurusu yapmak isteyen kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekir. Şartları sağlayan kişiler doğrudan başvuru yapabilir. Başvuru yapmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken aşamalar vardır. Bu aşamalar arasında hem başvuru formunun doldurulması hem de başvuru formunda yer alan bilgilerin doğruluğunun beyan edilmesi vardır. İBB burs başvurusunu gerçekleştirmek için belediye kanalları tercih edilmelidir.

İBB Bursu Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bursları öğrencilere yönelik burslardır. Sosyal yardım programı olarak düzenlenen burs yardımları, öğrenim hayatına devam eden kişiler için geçerlidir. Öğrenim hayatına devam edildiği için bazı burçlarda yaş şartı bulunmamaktadır.

Ancak genellikle 18 28 yaş aralığına yönelik olan bu burs türlerinin kapsamı lisans, yüksek lisans, doktora gibi derecelere göre de değişebilmektedir. İBB bursu ile eğitim ve öğrenim dönemlerinde gençlere destek olmak hedeflenir.

İBB Burs Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB Burs Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir

İBB burs başvuru belgeleri arasında kanıtlayıcı belgeler bulunur. İBB burs başvurusu için gereken belgeler şunlardır:

 • Öğrenci belgesi
 • Öğrenci kartı (Var ise)
 • Kimlik kartı
 • İkametgah bilgisi
 • Gelir belgesi
 • Aileye ait gelir durumunu gösteren belge
 • Kanıtlayıcı diğer belgeler (öğrenci sıralaması, başarı sıralaması vb.)

İBB Burs Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

İBB burs başvuru tarihi eğitim dönemlerine göre değişebilmektedir. Belediye tarafından düzenlenen yardım başvuruları çoğunlukla ilgili amaca yönelik belirlenir. Örneğin burslar çoğunlukla öğretim kurumlarının tarihlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Genellikle yaz aylarında başvurusu alınan bu burslar öğrenim dönemi başladığında öğrenciye aktarılır.

İBB Burs Başvuru Sonucu Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

İBB burs başvuru sonuç sorgusu yapmak isteyenler belediye kanallarını tercih etmelidir. Başvuru işleminin ardından takip sistemi için verilen bir kod vardır. Bu kod kullanıldığı takdirde buz başvurusu borcunun sorgulanması mümkündür. Bu kodun girilmesi gereken yer ise başvuru yapılan ana ekrandır.

Başvuru ekranından kişiler burs sonuçlarını ya da burs durumlarını sorgulayabilir. Sistemsel hatalar ile karşılaştığı takdirde belediye bilişim sistemleri ile iletişime geçilmesi mümkündür. Burs sonuçları genellikle 30 ila 45 gün içerisinde incelenerek başvuru sahiplerine bildirilir.

İBB Burs Miktarı Ne Kadar? 2023

İBB burs miktarı 2023 yılında arttırılmıştır. Belediyeler tarafından verilen yardımlar ve bursların miktarları her sene ekonomiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 2023 yılı için İBB tarafından belirlenen burs miktarı ise 1.500 Türk lirasıdır. 3 kere verilen bu yardım 1.500 x 3 olarak düşünülmelidir.

Burs almaya hak kazananlara 3 taksit ödeme yapılır ve 3 taksitin ardından öğrenciye verilen asıl tutar 4.500 Türk lirasıdır. Bu miktarlar üniversiteli gençlere verilen bursları kapsar. İBB burs başvurusu yapan ve başvurusu olumlu sonuçlanan gençler, 1 dönem için 4.500 Türk lirası almaktadır.

Ayrıca Bakınız: Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir