1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Evlilik Kredisi Nedir? Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik Kredisi Nedir? Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?
0

Evlilik kredisi sayesinde dünya evine girmek isteyen çiftlere önemli avantaj sağlanıyor. Evlilik öncesinde çiftler yeni bir hayat düzeni kurmaya çalıştıkları için belirli alanlarda giderler ve masraflar bu süreçte artış gösterir. Bu döneme ait masrafların aile bütçesini zorlamaması için bankalar tarafından ihtiyaç kredisi kapsamında evlilik-düğün kredisi veya devlet destekli evlilik kredisi imkanı sunulmaktadır.

Bireysel tüketici kredisi kapsamına giren evlilik kredisi diğer kredilerde olduğu gibi kişilerin gelir miktarına, kredi notuna ve daha önceki borçların düzenli ödenip ödenmemesi gibi durumlar kıstasında değerlendirilir. Evlilik süreci içinde olan söz, nişan, düğün, çeyiz ve balayı gibi ihtiyaçlar için oluşacak masrafları farklı vade seçenekleri ile sunulan evlilik kredisi kapsamında bir anda elinizden çok fazla miktarda para çıkmadan karşılayabilirsiniz.

Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır?

Devlet destekli evlilik kredisinden yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen şartların sağlanmış olması gerekir. Bu şartlardan bazılarına göre çiftlerden herhangi birinin ağır suçlardan ceza almamış olması, evlenmek için maddi durumun yeterli olması, henüz net sınır açıklanmamış olsa da belirli bir yaş sınırı gibi kısıtlar yer alır.

Yeni evlilikleri teşvik etmek amacıyla Aile ve Gençlik Bankası tarafından verilecek kredi iki yıl geri ödemesiz 48 ay vade ve 150 bin TL faizsiz şekilde sunulmuş olacak. Devlet destekli evlilik kredisi için başvurular Aile ve Gençlik Fonu aracılığıyla internet üzerinden gerçekleştirilecek.

Çeyiz hesabı nedir?

Yeni evlilikleri teşvik etmek ve çiftlerin süreci daha kolay geçirmelerini sağlamak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından oluşturulan bir diğer uygulama çeyiz hesabıdır. Çeyiz hesabı oluşturabilmek için kişinin 27 yaşını doldurmamış ve o yaşa kadar hiç evlilik yapmamış olması gerekir. Koşulları sağlayan kişiler çeyiz hesabı açtıklarında bu hesaba devlet tarafından destek sağlanır. Çeyiz hesabında en az 3 yıl birikim yaparak hesaptaki tutarı Cumhurbaşkanı yetkisiyle en fazla 3 katına kadar artırabilirsiniz.

Hesaplara yapılan ek ödemeler aylık veya 3 aylık ödeme şeklinde yapılabilir. Çeyiz hesaplarına açıldıkları andan evlilik tarihine kadar olan süreçte en az 3 yıl boyunca düzenli para yatırılması gerekir. Yapılan ek destek ödemeleri bankaların politikalarına göre değişmekle birlikte örneğin Ziraat Bankası’nda maksimum yüzde 25 oranında devlet katkısı yapılmaktadır.

Çeyiz hesabında düzenli ödeme ve ödeme tutarları arttıkça elde edilen katkı da artar. Çeyiz hesabı için yatırılması gereken aylık en az tutar 207,66 TL, en fazla tutar ise 2.076,61 TL olarak belirlenmiştir. Çeyiz hesabı olan yeni evli çift evliliklerinin ilk 6 ayı içinde bankaya evlilik cüzdanı ile başvurarak devlet destekli katkıyı alabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir