1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu
0

Gıda yardımı başvurusu ile hedeflenen, özellikle son yıllar içerisinde gözlemlenen ekonomik sıkıntıları ortadan kaldırmak ve ihtiyaç sahibi hanelere gerekli ön yardımı yapmaktır. 700 TL gıda yardımı başvurusu özelinde yapılacak olan tüm başvurular değerlendirmeye tabiidir. Yanı sıra başvuru yapacak olan kişilerin bazı şartları da sağlıyor olmaları beklenir.

Üstelik gıda yardımı kapsamında yalnızca yiyecek değil; giyim, elektrik, ısınma gibi diğer harcamalar için de ihtiyaç sahibi bireylere yardım yapılır. Dolayısıyla gıda yardımı adı altında verilecek olan bu ücret, diğer harcama tiplerinde de kullanılabilir.

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet

Gıda yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilir. Ancak kişilerin bu yardımı alabilmek adına bizzat PTT şubelerine başvurmaları da bir diğer seçenektir. E-devlet ile gerçekleştirilecek başvurular için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir:

 • İlk olarak, e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • Giriş yapmak için kişilerin, T.C. kimlik numaralarını veya diğer kimlik bilgilerini kullanmaları mümkündür.
 • Girişin sağlanması akabinde ise gerekli gıda yardımı başvurusu sekmesi üzerindeki yönergeler takip edilmelidir.
 • Formda istenilen bilgilerin girilerek, sisteme iletilmesinden sonra başvuru tamamlanır.

Ak Parti Gıda Yardımı Başvurusu 

Ak Parti gıda yardımı Ak Parti il ve ilçe teşkilatlarının aracılığı ile gerçekleşir. İnternet ilişiği olmayan veya yaş dolayısıyla internet kullanımı hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşların bu teşkilatlara giderek başvuru yapmaları mümkündür. Yanı sıra bu alanlara gitmeden önce bilgi almak isteyen vatandaşların ulaşabilecekleri bir hatta bulunur. 700 TL Gıda yardım başvurusu ile ilgili olarak; detaylı bilgi almak isteyen kişilerin, 444 25 44 numaralı hattı arayabilecekleri duyurulmuştur.

İl ve ilçe binalarına gidecek olan vatandaşların yanlarında bulundurmaları gereken evraklar ise şunlardır:

 • Gıda yardımı istendiğine dair dilekçe
 • Nüfus cüzdanın arkalı önlü fotokopisi
 • Muhtaçlık belgesi veya muhtaçlık belgesi başvurusunda bulunmuş olmak

500 TL Gıda Yardımı Başvurusu

Gıda yardımı başvurusu 500 TL olarak belirlenen farklı bir tutar üzerinden de ödenir. Burada tutar belirleyici olarak görülen etkenler; başvuru yapan kişinin genel çalışma durumu ve diğer bilgileridir. Fakat temele bakıldığında tüm başvuruların Aile Destek Programı kapsamında yürütüldükleri ve dolayısıyla eşitlikçi bir düzen üzerine kurulu oldukları da bilinir. Bu vesile ile 3294 sayısı kanun kapsamında kurulu olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği asıl sorumlu olarak gösterilir.

Gıda Yardımı Kimlere Verilir?

Gıda Yardımı Kimlere Verilir

Gıda yardımı alacak kişiler maddi anlamda yardıma ihtiyacı olduğu vakıf onayınca belirlenen vatandaşlar arasından seçilir. Dolayısıyla herhangi bir gerekçe ile maddi olarak sıkıntı yaşayan tüm vatandaşlar bu programa başvuru yapabilir. Ancak 65 yaşının üzerinde olmak, sigortanın bulunmaması ve hane gelirinin asgari tutarın altında kalması gibi ek nedenler belirleyici faktörler olarak bilinir.

Gıda Yardımı Şartları Nelerdir?

Gıda yardımı başvuru şartları arasında değişkenlik gösterebilen farklı unsurlardan söz edilebilir. Bu durumun başlıca nedeni ise program kapsamındaki asıl hedefin, gerçekten ihtiyaç sahibi bireylere ulaşmak olmasıdır. Yine de 700 TL gıda yardımı başvurusu için öncelikli olarak gösterilebilecek birtakım şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişinin herhangi bir gelirinin olmaması veya bu gelirin, asgari ücretin altında kalması
 • Muhtaçlık belgesinin bulunması veya muhtaçlık belgesi başvurusunun olması

Ayrıca Bakınız: PTT 700 TL Yardım Başvurusu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir