1. Anasayfa
 2. Belediye Yardımları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları
0

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezi başta olmak üzere birçok birim üzerinden ihtiyaç sahiplerin nakdi ve ayni destekler verilmektedir. Bu yardımlar sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların birçok ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmaktadır.

Gıda yardımlarından sosyal diğer desteklere kadar Mersin sınırları içinde ikamet eden her ihtiyaç sahibi vatandaş için farklı yardımlar verilmektedir. Bu yardımlardan yararlanmak isteyenlerin belirlenen yardım türüne göre farklı koşulları sağlamaları istenmektedir. Bu koşulları sağlayanlar Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şartları ile taleplerini ileterek yardımlardan yararlanabilirler. Yıl içinde düzenli verilen yardımların yanı sıra Ramazan ve Kurban bayramı gibi çeşitli özel dönemlerde de farklı destekler sunulmaktadır.  

Mersin Büyükşehir Belediyesi Hangi Yardımları Veriyor?

Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle hangi yardımları talep edeceklerini belirlemeleri gerekmektedir. Her yardım seçeneği için vatandaşlardan farklı şartları sağlamaları istenebilir. Bu kapsamda Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan sosyal yardımlardan bazıları kısaca şunlardır:

 • Erzak Yardımı
 • Yardım Kolisi
 • Eğitim Yardımları
 • Halk Kart vb.

İhtiyaç sahibi vatandaşların Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal hizmetler birimlerine taleplerini ileterek ihtiyaçlarına göre en uygun yardımları almaları mümkündür. Mahalli yönetim birimleri tarafından Mersin başta olmak üzere Türkiye’nin birçok farklı bölgesinde benzer destekler sağlanmaktadır.

Mersin Belediyesi Sosyal Destek Kartı (Halk Kart) Nedir?

Mersin Belediyesi Sosyal Destek Kartı (Halk Kart) Nedir

Mersin sosyal yardımlaşma başvuru işlemleri için Halk Kart kapsamında ihtiyaç sahiplerine destek verilmektedir. İhtiyaç sahibi ve dezavantajlı vatandaşlara sağlanan bir tür alışveriş kartı olan Halk Kart, her ay söz konusu vatandaşların kartlarına yüklenen belirli miktar bakiyeler ile yerel esnaflardan alışveriş yapmaları sağlanmaktadır. 13 ilçede hem dar gelirli vatandaşlara hem de esnafa destek sağlanması açısından Halk Kart uygulamasına geçilmiştir.

Temel gıda ürünlerinden diğer birçok ihtiyaçlarına yönelik vatandaşların Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan Halk Kart ile destek almaları mümkündür. İhtiyaç sahipleri Halk Kart ile esnaflardan alışveriş yapabilmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şartları sağlanması halinde vatandaşlar bu destekten yararlanabilmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart başvurusu için belirli şartlar bulunmaktadır. Mersin ili sınırları içinde ikamet eden kişilerin bu kartı almak için ihtiyaç sahibi olduklarının tespit edilmesi gerekecektir. Durum tespitinin ardından Halk Kart başvurusu için; dilekçe, kurum yetki kontrol formu, mal beyan formu ile başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Nasıl Alınır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi destekleri başta Ramazan ayı olmak üzere yıl içinde belirli dönelerde ihtiyaç sahibi ailelere yapılmaktadır. Yoksulluk çeken vatandaşların temel gıda ürünlerine ulaşmasını sağlayan yardım kolisi için Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şartları sağlanması halinde başvurular yapılabilir. İhtiyaç sahibi olduğu belirlenen kişilere yardım kolileri ulaştırılmaktadır.

Ayrıca Bakınız: İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir