1. Anasayfa
 2. Devlet Yardımları

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı Şartları Nelerdir?

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı Şartları Nelerdir?
0

Askerlik yardımı, askerlik vazifesini yerine getirmek üzere gönderilen er ya da erbaşların hanelerinde yaşayan ve 1. dereceden bakmakla yükümlü olduğu, sosyal güvencesi olmayan yakınlarına hayatlarını idame ettirebilmeleri için düzenlenen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Asker Ailelerine Para Yardımı programı adı altında verilen nakdi yardım programıdır. Askerlik yardımı, asker annesi maaşı gibi isimlerle de adlandırılır.

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı İçin Kimler Başvurabilir?

Asker ailelerine yardım programından faydalanabilecek kişiler şunlardır;

 • Askerin var ise resmi nikahlı eşi,
 • Eğer asker evlenmemiş ise ilk olarak annesi olmak üzere eğer anne vefat etmişse askerin babası,
 • Ayrıca Engellilik ya da Yaşlılık aylığı alan asker eşi ya da anne/ babada Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaç olduğuna dair kanaat getirirse, bu kişiler de program kapsamında değerlendirilecektir.

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir

Askerlik yardımına başvuru şartları ise şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Kıdemli askerlerin yakınları olmamak, er ya da erbaş yakını olma şartı,
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı programından faydalanmıyor olmak,
 • Hane içi kişi başı gelir miktarının asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir bu tutar muhtaçlık sınırı içerisinde değerlendirilir,
 • Zorunlu askerlik görevini yerine getiren askerlerin varsa, 18 yaş altı çocukları içinde Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı kapsamında, çocuklarına nakdi ek destek programı geliştirilmiştir, her bir çocuk için ayrı ayrı başvuru yapılabilir.

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımına Başvurular Nasıl Yapılır?

Askerlik yardımına başvurular, askerin ikamet ettiği il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına istenen evraklarla giderek yapılır. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar ilk defa vakfa başvuruda bulunacaksa öncelikle, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sözleşmesi ve Hane Başvuru Kayıt formlarını doldurarak başvuru yapabilirler. Vali, kaymakamlık ve üzerinden de başvurular yapılabilmektedir.

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımına Başvuru İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Askerlik yardımına başvuruda istenen evraklar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı’nda doldurulan başvuru formu şeklindedir.

Asker Ailelerine Ödemeler Nasıl Yapılır?

Askerlik yardımı ödemeleri, başvuru sahibinin PTT hesabına yatırılır. Vatandaşlar, Asker Ailelerine Para Yardımı Programından PTT’ye ait bankamatikler ve şubeler üzerinden paralarını çekebilirler. Yardımın hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek isteyen başvuru sahipleri, e- devlet üzerinden “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemelerini Sorgulama” şeklinde sorgulatarak kontrol sağlayabilirler.

Muhtaç Asker Ailesi Yardım Ödemeleri Ne Kadardır?

Muhtaç Asker Ailesi Yardım Ödemeleri Ne Kadardır

Askerlik yardımı ücretleri, 2023 yılında gelen zamla birlikte aylık 1000 TL, ya da 2 ayda bir ise 2000 TL olarak belirlenmiştir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Kapsamında Ne Kadar Süre Ödeme Alabilirim?

Askerlik yardımından faydalanabilme süresi, zorunlu askerlik görevi devam ettiği müddetçe alınabilmektedir, dolayısıyla bu süre 6 ila maksimum 12 ay olacak şekilde değişir.

Asker Ailelerine Maaş Yardımı Ödemeleri Hangi Tarihlerde Hesaba Yatar?

Askerlik yardımı ödeme tarihleri, askerlik süresince devam eden çift aylarda yapılır. Asker Ailelerine Para Yardımı Programı, her çift ayın 24 ve 28’ i tarihleri arasında T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre başvuru sahiplerinin hesaplarına yatırılır. Maaşlar bahsi geçen ayın cumartesi gününe denk gelirse cuma, pazar gününe denk gelir ise bir sonraki gün hesaplara aktarılır.

Ayrıca Bakınız: Aile Destek Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir